Yükleniyor...

Merkez Bankaları, Dijital Para Birimlerini Araştırıyor

Londra merkezli bir dergi tarafından yapılan bir CBDC (Merkez bankası dijital para birimi) araştırması, katılımcıların yüzde 65'inin “Merkez Bankası Dijital Para Birimleri” hakkında araştırma yaptığını ortaya koydu.

merkez bankaları cbdc araştırması yapıyor scaled

Londra merkezli bir dergi tarafından yapılan bir CBDC (Merkez bankası dijital para birimi) araştırması, katılımcıların yüzde 65’inin “Merkez Bankası Dijital Para Birimleri” hakkında araştırma yaptığını ortaya koydu.

Londra merkezli uluslararası bir Merkez Bankacılığı dergisi, CBDC üzerinde yapılan bir ankette, katılan merkez bankalarının yüzde 65’inin dijital para birimleri hakkında araştırma yaptığını ortaya koydu. Ankette, Avrupa merkezli 19 merkez bankası ve dünyanın diğer bölgelerinden 27 merkez bankası yer aldı. CBDC’leri araştıranların yüzde 57’si hala araştırmanın ilk aşamalarında yer alıyor. Yüzde 25’i zaten Proof of Concept (Kavramın Kanıtı) geliştirmiş ve yüzde 13’ü projenin pilot aşamasına ilerlemiştir.

Anket ayrıca, katılımcıların yakın bir çoğunluğunun hesap tabanlı bir tasarıma göre token tabanlı bir model tercih ettiğini ortaya koymuştur. Token tabanlı bir modelin tercih edilmesinin sebebi çoğu katılımcının, yerel politika gereksinimlerine bağlı olarak tasarımın nakit paraya benzemesini tercih etmesi oldu.

Masraflar Ortadan Kalkacak

Bazı bankalar, azaltılmış nakit kullanımıyla mücadele etmek için ödeme seçeneklerini genişletmeye odaklanıyor. Diğerleri dağıtım zorlukları ve karşılanan masrafları ortadan kaldırmak için kamunun nakit bağımlılığını azaltmak istemektedir. Bankaların yüzde 71’i DLT tabanlı CBDC’yi tercih ediyor. Bununla birlikte, sadece bir katılımcı, bir tür DLT olan blockchain’i düşüneceğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner