Yükleniyor...

MetaMask’e Aptos (APT) Ağı Ekleme

MetaMask'e Aptos ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir.

metamask aptos

MetaMask’e Aptos ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir. MetaMask, Ethereum ağı üzerinde işlem yapmayı mümkün kılan bir cüzdandır. EVM tabanlı kripto varlıkları depolamak için kullanılan ve güvenilir olarak görülen popüler dijital cüzdanlardan biridir. Sistemsel olarak desteklenen ağlar, cüzdana eklenebilir.

MetaMask, internet tarayıcısı üzerinde veya uygulama olarak kullanılabilen kripto para cüzdanıdır. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak tanıyan cüzdan, “Ağ ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli blokzincir ağlarını destekler ve kullanıcılar böylelikle 50’den fazla farklı ana ağı veya test ağını buraya ekleyebilirler.

MetaMask’e Aptos Ağı Ekleme

MetaMask yalnızca EVM tabanlı kripto varlıkları destekler. Dolayısıyla Aptos blokzincir ağı EVM tabanlı olmadığı için MetaMask tarafından desteklenmez ve cüzdan üzerine ağ olarak eklenemez.

EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurulabilmesi için ayrı bir yerel cüzdan edinilmesi gerekir. Ayrıca Aptos ağı için kullanılacak tüm cüzdanlar Aptos Cüzdan Standardını karşılamalıdır.

MetaMask gibi bir cüzdan aracılığıyla bu ağı kullanmak istiyor ve APT coin’leri depolamak istiyorsanız Aptos ağını destekleyen en popüler cüzdan Petra’dır.

petra wallet

Petra Wallet

Petra, tıpkı MetaMask gibi bir kurulum ve kullanıma sahiptir. Bilgisayara indirilen Petra Wallet, internet tarayıcısı üzerine eklenti olarak kaydedilebilir. Ardından “Ağ ekle” özelliği kullanılarak cüzdana Aptos blokzincir ağı bağlanır. Ağ ekleme işlemi gerçekleştikten sonra ise APT coin’ler bu cüzdanda muhafaza edilebilirler.

Aptos ağı henüz daha çok yeni olduğu için ağdaki DeFi uygulamalarının sayısı da oldukça sınırlı. Aptos ekosistemindeki DeFi uygulamalarına örnek olarak Econia, Aptos Monkeys, Hippo Labs, Ditto, Momentum Safe, Bruh Bears, Space Pirates örnek verilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner