Yükleniyor...

MetaMask’e Polkadot (DOT) Ağı Ekleme

MetaMask'e Polkadot ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir.

metamask polkadot

MetaMask’e Polkadot ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir. MetaMask, kripto varlıkları depolamak için kullanılan ve güvenilir olarak görülen popüler dijital cüzdanlardan biridir. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak sağlar. Sistemsel olarak desteklenen ağlar, cüzdana eklenebilir.

MetaMask, internet tarayıcısı üzerinde veya uygulama olarak kullanılabilen kripto para cüzdanıdır. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak tanıyan cüzdan, “Ağ ekle ” özelliği sayesinde çok çeşitli blokzincir ağlarını destekler ve kullanıcılar böylelikle 50’den fazla farklı ana ağı veya test ağını buraya ekleyebilirler.

MetaMask’e Polkadot Ağı Ekleme

MetaMask yalnızca EVM tabanlı kripto varlıkları destekler. Dolayısıyla Polkadot blokzincir ağı EVM tabanlı olmadığı için MetaMask tarafından desteklenmez ve cüzdan üzerine ağ olarak eklenemez.

EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurulabilmesi için ayrı bir yerel cüzdan edinilmesi gerekir.

MetaMask gibi bir cüzdan aracılığıyla bu ağı kullanmak istiyorsanız Polkadot ağını destekleyen en popüler 3 cüzdan şu şekildedir:

  1. Polkadot-js
  2. Trust Wallet
  3. Atomic

1. Polkadot-js Wallet

Polkadot’un resmi cüzdanı olan uygulama, DOT coin’leri saklamak için tercih edilebilecek cüzdanların başında gelir. Cüzdanı internet tarayıcınızda “polkadot.js” şeklinde arama yapıp “Extension” sayfası üzerinden indirmekle işleme başlayabilirsiniz. İndirme işleminiz sona erdiğinde zaten tarayıcınızın eklenti bölümünde Polkadot logosu göreceksiniz. Logonun üzerine tıklayıp “+” yazan yere tıklayarak yeni cüzdan açabilirsiniz.

Son olarak “add account” butonuna tıklayarak cüzdanınızı oluşturmuş olacaksınız.

metamask polkadot

2. Trust Wallet

Trust Wallet, kullanıcıların kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıkları tam olarak kontrol etmelerini sağlayan, merkeziyetsiz, gözetimsiz, çoklu kripto para birimi cüzdan uygulamasıdır. Binance’in resmi kripto para cüzdanı olan Trust Wallet 65 blokzinciri ağını desteklerken, 4,5 milyondan fazla kripto varlığına erişim sağlar. Sıcak bir cüzdandır olduğu için de internet bağlantısı olduğu sürece, cüzdana çevrimiçi olarak güvenli bir bağlantı üzerinden erişilebilir.

Trust Wallet cüzdanına Polkadot ağı eklemek için öncelikle cüzdan uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Ardından tıpkı MetaMask’teki gibi “Ağ ekle” seçeceğini kullanarak cüzdan üzerine DOT ağını ekleyebilirsiniz.

atomicwallet 2

3. Atomic Wallet

Merkeziyetsiz bir kripto para cüzdanı olan Atomic; Windows, macOS, Android, iOS ve çok sayıda Linux tabanlı işletim sistemi dahil olmak üzere her türlü platformdan milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir.

300’den fazla kripto para birimini destekleyen cüzdanı atomicwallet.io/ adresinden bilgisayarınıza indirdikten sonra Polkadot’u içerisine ekleyebilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Cüzdan kurulumu yaparken anahtar kelimeleri güvenli bir yerde saklamayı unutmamalısınız, aynı ekran tekrar gösterilmemektedir. Ayrıca kullanıcılar hangi cüzdanı tercih ederse etsin, cüzdanın ve içindeki varlıkların güvenliğinden kendileri sorumludur. Cüzdanların bağlandığı adresler kontrollü olmalıdır, bu konuda dikkatli olunması önerilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner