Yükleniyor...

MetaMask’e Cosmos (ATOM) Ağı Ekleme

MetaMask'e Cosmos ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir.

metamask cosmos

MetaMask’e Cosmos ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir. MetaMask, Ethereum ağı üzerinde işlem yapmayı mümkün kılan bir cüzdandır. EVM tabanlı kripto varlıkları depolamak için kullanılan ve güvenilir olarak görülen popüler dijital cüzdanlardan biridir. Sistemsel olarak desteklenen ağlar, cüzdana eklenebilir.

MetaMask, internet tarayıcısı üzerinde veya uygulama olarak kullanılabilen kripto para cüzdanıdır. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak tanıyan cüzdan, “Ağ ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli blokzincir ağlarını destekler ve kullanıcılar böylelikle 50’den fazla farklı ana ağı veya test ağını buraya ekleyebilirler.

MetaMask’e Cosmos Ağı Ekleme

MetaMask yalnızca EVM tabanlı kripto varlıkları destekler. Dolayısıyla Cosmos blokzincir ağı EVM tabanlı olmadığı için MetaMask tarafından desteklenmez ve cüzdan üzerine ağ olarak eklenemez.

EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurulabilmesi için ayrı bir yerel cüzdan edinilmesi gerekir.

MetaMask gibi bir cüzdan aracılığıyla bu ağı kullanmak istiyor ve ATOM coin’leri depolamak istiyorsanız Cosmos ağını destekleyen en popüler 3 cüzdan şu şekildedir:

  • Trust Wallet
  • Cosmostation
  • Lunie
metamask cosmos

1. Trust Wallet

Trust Wallet, kullanıcıların kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıkları tam olarak kontrol etmelerini sağlayan, merkeziyetsiz, gözetimsiz, çoklu kripto para birimi cüzdan uygulamasıdır. Binance’in resmi kripto para cüzdanı olan Trust Wallet 65 blokzinciri ağını desteklerken, 4,5 milyondan fazla kripto varlığına erişim sağlar. Sıcak bir cüzdandır olduğu için de internet bağlantısı olduğu sürece, cüzdana çevrimiçi olarak güvenli bir bağlantı üzerinden erişilebilir.

Trust Wallet cüzdanına Cosmos ağı eklemek için öncelikle cüzdan uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Ardından tıpkı MetaMask’teki gibi “Ağ ekle” seçeceğini kullanarak cüzdan üzerine Cosmos’u ekleyebilirsiniz.

2. Cosmostation

Cüzdan, Cosmos Hub’da onaylanmış bir doğrulayıcı olmanın yanı sıra, bir dizi stake etme işlemini destekleyen evrensel bir stake cüzdanı olarak da çalışır. ATOM, IRISnet, Terra ve Tendermint tabanlı blokzincirlerini desteklemektedir.

Cosmostation cüzdanını kullanarak ATOM coin’leri ve bir dizi başka coin’i stake edebilir ve ödüller kazanmaya başlayabilirsiniz. Staking, Cosmostation’da delegasyon yoluyla çalışır.

3. Lunie

Lunie Wallet, depolama ve ATOM coin’lerinin stake edilmesi için kullanılabilir. Son derece kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır ve yeni kripto para kullanıcıları bile Lunie cüzdanındaki ATOM coin’lerini kolayca yönetebilecektir. Kullanıcılar ayrıca Lunie Wallet aracılığıyla Cosmos yönetimine katılabilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner