Yükleniyor...

MetaMask’e Tron (TRX) Ağı Ekleme

MetaMask'e Tron ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir.

metamask tron

MetaMask’e Tron ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir. MetaMask, Ethereum ağı üzerinde işlem yapmayı mümkün kılan bir cüzdandır. EVM tabanlı kripto varlıkları depolamak için kullanılan ve güvenilir olarak görülen popüler dijital cüzdanlardan biridir. Sistemsel olarak desteklenen ağlar, cüzdana eklenebilir.

MetaMask, internet tarayıcısı üzerinde veya uygulama olarak kullanılabilen kripto para cüzdanıdır. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak tanıyan cüzdan, “Ağ ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli blokzincir ağlarını destekler ve kullanıcılar böylelikle 50’den fazla farklı ana ağı veya test ağını buraya ekleyebilirler.

MetaMask’e Tron Ağı Ekleme

MetaMask yalnızca EVM tabanlı kripto varlıkları destekler. Dolayısıyla Tron blokzincir ağı EVM tabanlı olmadığı için MetaMask tarafından desteklenmez ve cüzdan üzerine ağ olarak eklenemez.

EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurulabilmesi için ayrı bir yerel cüzdan edinilmesi gerekir.

MetaMask gibi bir cüzdan aracılığıyla bu ağı kullanmak istiyor ve TRX coin’leri depolamak istiyorsanız Tron ağını destekleyen en popüler 3 cüzdan şu şekildedir:

  1. Atomic
  2. TronLink
  3. Trust Wallet

1. Atomic Wallet

Merkeziyetsiz bir kripto para cüzdanı olan Atomic; Windows, macOS, Android, iOS ve çok sayıda Linux tabanlı işletim sistemi dahil olmak üzere her türlü platformdan milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir. Cüzdan BitTorrent teknolojisini kullanır ve çevrimdışı veriler ve şifreler sunucuda değil, ilgili cihazınızda saklanır.

300’den fazla kripto para birimini destekleyen cüzdanı https://atomicwallet.io/ adresinden bilgisayarınıza indirdikten sonra Tron’u içerisine ekleyebilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

atomicwallet 3

2. TronLink Wallet

TronLink Wallet, TRX coin’leri depolamak için kullanabileceğiniz cüzdanlardan biridir. Tıpkı MetaMask gibi TronLink de bilgisayarınıza indirip internet tarayıcısına eklenti olarak kaydederek kullanabileceğiniz bir cüzdan uygulamasıdır. Cüzdanın “Ağ ekle” seçeneğiyle Tron blokzincir ağını kolaylıkla uygulama içerisine kaydedebilirsiniz.

metamask tron

3. Trust Wallet

Trust Wallet, kullanıcıların kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıkları tam olarak kontrol etmelerini sağlayan, merkeziyetsiz, gözetimsiz, çoklu kripto para birimi cüzdan uygulamasıdır. Binance’in resmi kripto para cüzdanı olan Trust Wallet 65 blokzinciri ağını desteklerken, 4,5 milyondan fazla kripto varlığına erişim sağlar. Sıcak bir cüzdandır olduğu için de internet bağlantısı olduğu sürece, cüzdana çevrimiçi olarak güvenli bir bağlantı üzerinden erişilebilir.

Trust Wallet cüzdanına Solana ağı eklemek için öncelikle cüzdan uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Ardından tıpkı MetaMask’teki gibi “Ağ ekle” seçeceğini kullanarak cüzdan üzerine Tron’u ekleyebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner