Yükleniyor...

MetaMask’e Expanse (EXP) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask cüzdanına Expanse ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamanız gerekmektedir.

metamask expanse

MetaMask cüzdanına Expanse ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamanız gerekmektedir. Hali hazırda 30 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan platform, ETH ağında geliştirilen dijital varlıkların yanı sıra EVM tabanlı varlıklar için de tercih edilen bir cüzdandır.

MetaMask, tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blockchain’de işlem yapmanıza olanak sağlayan bir cüzdandır. MeteMask’ı Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte iOS ve Android marketlerden de MetaMask cüzdanını rahatlıkla edinebilirsiniz. Platformun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylece kullanıcılar 50’den fazla farklı blokzincir ana ağı ve test ağı için destek ekleyebilir.

Önemli Not: MetaMask yalnızca EVM tabanlı varlıkları destekler. Solana, Terra, Waves veya Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

Metamask’e Expanse Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına EXP eklemek için öncelikle Expanse blokzincir ağını uygulama üzerine eklemek gerekir. EXP ise Metamask’e 3 adımda kolay ve hızlı bir şekilde eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki verileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin BNB Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BTC için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en popüler 20 EVM zinciri için gerekli verileri bulacaksınız. İhtiyacınız olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına EXP ağı ekleme işlemi 3 adımda şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında MetaMask cüzdan kurulumu yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolayca erişilebilir.

metamask 15

2. Adım: EXP’yi MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Expanse blokzincir ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız yeterlidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamask1 13

Cüzdanınız bunun gibi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamask genel gorunum 15

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamask2 11

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamask3 14

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

metamask4 11

Burada EXP ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Expanse blokzincirinin resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

expanse

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ adı: Expanse
  • Yeni RPC URL adresi: https://node.expanse.tech
  • Zincir Kimliği: 2
  • Para Birimi Sembolü: EXP
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://explorer.expanse.tech

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. EXP ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu şekilde olacak:

metamask expanse

3. Adım: EXP Coin’lerini MetaMask’e Aktarın

Son adım ise EXP coin’leri MetaMask cüzdanına aktarmak olacak. Bu aktarımı, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

İstenilen miktarda Expanse (EXP) coin satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Harmony (ONE) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Polygon (MATIC) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Oasis (ROSE) Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner