Yükleniyor...

MetaMask’e Harmony (ONE) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask cüzdanına Harmony ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamanız gerekmektedir.

metamask harmony

MetaMask cüzdanına Harmony ağı ekleme işlemi için öncelikle bu cüzdanı bilgisayarınıza indirmeniz ve ardından kolay kurulumlu 3 adımı uygulamanız gerekmektedir. MeteMask’ı Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz.

MetaMask, tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blockchain’de işlem yapmanıza olanak sağlayan bir cüzdandır. Şu anda 30 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan platform, ETH ağında geliştirilen dijital varlıkların yanı sıra EVM tabanlı varlıklar için de tercih edilen bir cüzdandır. Bununla birlikte iOS ve Android marketlerden de MetaMask cüzdanını rahatlıkla edinebilirsiniz. Platformun bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylece kullanıcılar 50’den fazla farklı blokzincir ana ağı ve test ağı için destek ekleyebilir.

Not: MetaMask yalnızca EVM tabanlı varlıkları destekler. Dolayısıyla Solana, Terra, Waves veya Near gibi EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için ayrı bir yerel cüzdan edinmeniz gerekir.

Metamask’e Harmony Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına ONE eklemek için öncelikle Harmony blokzincir ağını uygulama üzerine eklemek gerekir. ONE ise Metamask’e 3 adımda kolay ve hızlı bir şekilde eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki verileri sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin adı. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın hedef blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi benzersiz zincir kimliği vardır.
  • Para birimi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın yerel madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en popüler 20 EVM zinciri için gerekli verileri bulacaksınız. İhtiyacınız olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına ONE ağı ekleme işlemi 3 adımda şu şekilde gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında MetaMask cüzdan kurulumu yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolayca erişilebilir.

metamask 16

2. Adım: ONE’ı MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Harmony blokzincir ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız yeterlidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

metamask1 14

Cüzdanınız bunun gibi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

metamask genel gorunum 16

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

metamask2 12

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

metamask3 15

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

metamask4 12

Burada Harmony ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise ONE blokzincirinin resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

harmony

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ adı: Harmony Mainnet
  • Yeni RPC URL adresi: https://api.harmony.one
  • Zincir Kimliği: 1666600000
  • Para Birimi Sembolü: ONE
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://explorer.harmony.one

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. ONE ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu şekilde olacak:

metamask harmony

3. Adım: ONE Coin’lerini MetaMask’e Aktarın

Son adım ise Harmony (ONE) coin’leri MetaMask cüzdanına aktarmak olacak. Bu aktarımı, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz.

İstenilen miktarda Harmony coin satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Oasis (ROSE) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Astar (ASTR) Network Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Polygon (MATIC) Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner