Yükleniyor...

Metaverse Karakter Oluşturma: Metaverse Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Avatarlar sanal dünyadaki dijital temsilcilerimizdir.

Avatar

Avatarlar sanal dünyadaki dijital temsilcilerimizdir. Video oyunlarında kontrol ettiğimiz karakterler avatarlar olarak düşünülebilir ve alışveriş yaparken, sosyalleşirken, öğrenirken ve metaverse olarak adlandırdığımız bağlantılı çevrimiçi ortamlarda çalışırken bizi temsil edecek avatarları giderek daha fazla benimseyeceğiz.

Ve bir gün, gelecekte, yapay zeka giderek daha yetenekli hale geldikçe, çok daha fazlasını yapabilir. Benim adıma konuşmalar yapabilir, dersler verebilir, toplantılar ve seminerler düzenleyebilir ve hatta muhtemelen yazılarımı bile yazabilir!

Aslında, bir gün herkesin, yapılması gereken her şeyi yapmak için dijital alana gönderebilecekleri kendi dijital avatarları olabilir. Bugün bile, bunların artan sayıda şekilde kullanıldığını görüyoruz, örneğin:

Bir dizi şirket, müşteri hizmetlerini yürütmek için dijital avatarları kullanır. Bire bir etkileşim için doğrudan bir kişi tarafından kontrol edilebilirler ya da birçok müşteri sorgusunu aynı anda ele almalarını sağlayan sohbet robotları tarafından desteklenebilirler.

Ayrıca, daha pahalı ve öngörülemeyen insan aktörler yerine kurumsal eğitim videoları ve nasıl yapılır kılavuzları gibi içeriklerde görünerek sentetik videoya insani bir dokunuş katabilirler.

Dijital avatarlar, otizmli çocuklara sosyal ve etkileşim becerilerini öğretmek gibi sağlık ve tedavi ortamlarında da kullanılmıştır.

Metaverse Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Kendi dijital avatarını oluşturmaya başlamak isteyen herkesin şu anda kullanabileceği bir dizi araç ve hizmet var.

Geleneksel olarak dijital avatarlar, sosyal medyada veya çevrimiçi bir sohbet odasında bizi tanımlamak için kullanılan 2D bir görüntü kadar basit olabilir.

Gelişimlerindeki bir sonraki adım, Second Life (birçok yönden erken bir prototip metaverse) gibi 3D çevrimiçi ortamların ve Meta Horizon Worlds gibi sonraki platformların gelişiyle geldi.

Ancak bu günlerde, video görüntülerinden oluşturulmuş ve gerçek şeyden neredeyse ayırt edilemez olan bazı avatarlar süper gerçekçi görünebilirler.

avatar

Her birinin avantajları vardır. Daha gerçekçi avatarlar, izleyiciler veya onlarla etkileşime giren herkes için daha sürükleyici deneyimler yaratabilir. Daha basit olanları oluşturmak çok daha hızlı ve daha ucuzdur ve ayrıca daha esnek olabilirler. Örneğin, kıyafetlerini, aksesuarlarını veya saç stillerini farklı amaçlara veya ortamlara uyacak şekilde hızla değiştirebilirsiniz!

Bir dizi sağlayıcı hizmeti sunar. Synthesia, sentetik video içeriğinde kullanım için çok gerçekçi, üst düzey avatarlar oluşturmanıza olanak tanır.

Ready Player Me, daha sonra VRChat ve Somnium Space dahil olmak üzere bir dizi farklı metaverse ortamına aktarılabilen tam vücut, 3D avatarlar oluşturmaya yönelik bir hizmettir.

Bitmoji, bir süredir var olan ve herkesin çizgi film avatarları oluşturmasına izin veren bir araçtır. Bir yazılım geliştirme araç seti kullanılarak, daha sonra çok sayıda oyun ve uygulamaya aktarılabilir ve kullanıcıların sanal dünyalar arasında hareket ederken kişiliklerini yanlarında götürmelerine olanak tanır.

Hatta DC Comics, Coca Cola ve Champion gibi küresel isimlerden markalı ürünlerle kişiselleştirilmiş avatarınızı giydirmenize ve dekore etmenize izin veren Tafi gibi bir hizmeti bile kullanabilirsiniz. Aksesuarlar NFT olarak satılır ve dijital ikizinizin özgün ve benzersiz bir şey giydiğini göstermenize olanak tanır!

En İyi Metaverse Avatar Oluşturucuları

Aşağıda en iyi Metaverse avatar oluşturcuları listeledik. Kendiniz için bir avatar oluşturmak için bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

1. Avaton

Avatoon ile size benzeyen çizgi film avatarları oluşturabilirsiniz. Tüm vücut avatarları oluşturmanıza, çeşitli kıyafet seçenekleri seçmenize ve benzersiz ve havalı bir avatar yaratmanın keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

2. Bemoji

Size benzersiz bir görünüm kazandıran bir 3D avatar yapıcı arıyorsanız Bemoji’yi tercih edebilirsiniz. Avatarınızı diğerlerinden benzersiz kılmak için çeşitli yüz karakterleri ve kıyafetler içerir. 

3. MakeAvatar

Avatarınızı oluşturmak için MakeAvatar’ı Metaverse avatar yaratıcısı uygulaması olarak kullanabilirsiniz. Kendiniz için bir avatar yapmak için yüzünüzü ve diğer vücut bölgelerinizi kolayca ayarlayabilirsiniz. Kullanıcılar tanınmış karakterlerin kıyafetlerini kullanabilir veya orijinal olanları giyebilir.

4. Avatar SDK’sı

Avatar SDK’yı kullanarak Metaverse için kendiniz için gerçeğe yakın avatarlar oluşturabilirsiniz. Burada özçekimlerden kişiselleştirilmiş 3D avatarlar yapabilirsiniz ve çok zaman harcamadan bir avatar oluşturmanıza yardımcı olacak kullanımı kolay bir uygulamadır.

5. Ready Player Me

Ready Player Me ile bir avatar oluşturarak çevrimiçi ortamda kendinizi kolayca ifade edebilirsiniz. Burada çevrimiçi fotoğrafınızı kullanarak bir avatar oluşturabilirsiniz.

Avatar 1

Sırada Ne Var?

Avatar oluşturmak için kullanılan teknoloji geliştikçe, sanal dünyanın hem içinde hem de dışında kendilerine ait bir yaşam sürmelerini bekleyebiliriz.

Metaverse kavramının en ilginç yönlerinden biri, sanal ile gerçeği harmanlama yeteneğidir. Yakında sadece bizim gibi görünen ve kulağa hoş gelen avatarlar yaratmakla sınırlı kalmayacağız, onları kendimizi istediğimiz şekilde ifade etmek için kullanabileceğimiz kişiliğimizin bir uzantısı olmalarını bekleyebiliriz. Avatarımızın bir gün gerçek dünyada bir sunum yapmak veya bir ders vermek için bir hologram olarak ortaya çıkması akıl almaz bir şey değil.

AI kullanarak, konuşmaları ve dersleri kendi başına formüle edebiliriz. Bunu hayal etmenin bir yolu, avatarların doğrudan kontrolümüz altındaki kuklalardan evrimleştiğini, bizim tarafımızdan bilgilendirildikleri halde kendilerine ait olan şekillerde hareket edebilen özerk varlıklara dönüştüğünü düşünmektir.

Bu yöndeki ilk adımlar, herkesin bilgisayar tarafından oluşturulan avatar görüntülerini gerçek hayatta kendi görüntüleri üzerine bindirmesine olanak tanıyan GeeneeAR ve Ready Player Me arasındaki ortaklık gibi projelerde şimdiden görülebilir.

Gerçeğin ve sanalın bu karışımı, metaverse ve web3’ün kalbindeki yaratıcı değerin çoğunun yattığı yerdir. Mümkün olsa bile, insanların her zaman tüm zamanlarını sanal dünyalarda geçirmek istemediklerini biliyoruz. Avatarlar gerçek dünyadaki benliklerimizin yararına dijital alanın rahatlığından, esnekliğinden ve anlıklığından yararlanarak bu dünyalardaki temsilcilerimiz olabilirler.

Örneğin “Eles 2.0″ın, gerçek benden farklı olarak, tüm niyet ve amaçlar için ölümsüz olduğunu düşünmek de ilginçtir, yani, gerçek ben bu fani dünya bittikten sonra da öğrenmeye, etkileşime ve öğretmeye devam edebilir. Bunun etik ve felsefi sonuçları şimdiden tartışılıyor.

Gerçek dünya ve sanal dünya daha da yakınlaştıkça, avatarların hayatımızda giderek daha önemli bir rol oynaması muhtemeldir. Onlar sayesinde, fiziksel olarak birbirinden kilometrelerce uzaktayken bile arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirebileceğiz. Coğrafya, öğrenebileceğimiz ve deneyimleyebileceğimiz şeyler için bir engel olmaktan çıkacak. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, bu deneyimleri her zamankinden daha gerçek ve sürükleyici hale getirecek. Bu kesinlikle görmeyi dört gözle beklediğimiz bir gelecek!

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner