Yükleniyor...

Metaverse’in Geleceği: Metaverse’in Kullanım Alanları

Metaverse, iş kurallarını çok az kişinin hayal edebileceği bir hızda değiştiriyor:

metaver

Metaverse, iş kurallarını çok az kişinin hayal edebileceği bir hızda değiştiriyor: Metaverse ile ilgili yeni uygulamalar ve projeler şimdi ortaya çıkıyor ve satış, pazarlama, teknolojik yenilik ve ticari operasyonlar fikrini etkiliyor ve dönüştürüyor.

Binlerce kilometre ötede, hologram avatarıyla bir kanepede yanınızda oturan, sizinle gerçek zamanlı olarak etkileşime giren ve konuşan bir insan hayal edin; ya da başka bir kıtada bulunan bir mağazada ürünleri gezen ve satın almadan önce dokunan, hisseden ve kullanan bir kullanıcı.

Metaverse, dünya çapında dalgalanmalara neden olan internet ve dijital platformların bir sonraki sürümü olan insan bağlantılarının geleceğidir. Halihazırda evlilikler bir metaverse içinde yürütülüyor, şirketler bu sonraki teknolojik dalganın bir dilimine sahip olmak için milyarlarca dolar harcıyor ve metaverse kullanımını desteklemek ve ilham vermek için yeni oyunlar, eğlence konseptleri ve donanımlar piyasaya sürülüyor.

Metaverse Nedir?

Çok basit bir ifadeyle, metaverse birbirine bağlı, sezgisel ve sürükleyici bir deneyimler kümesi olarak tanımlanabilir: Paylaşılan bir çevrimiçi alanda fiziksel, artırılmış ve sanal gerçekliğin yakınsaması.

Metaverse’in ilk örneği, 1992’de yayınlanan Snow Crash adlı bir bilimkurgu romanında bulunur; burada meta ve evren, bir metaverse oluşturmak için birleştirilir ve burada karakterlerin alternatif bir yaşam sürmesi anlatılır.

Aslında, metaverse’in ardındaki kavram ve ideoloji, o zamandan beri esas olarak filmler ve oyunlar aracılığıyla kullanılmaktadır. Örneğin, bir teori, oyuncuların 2B ortamlarda toplandığı ve birbirleriyle etkileşime girip oynadıkları Roblox, Minecraft ve Fortnite gibi popüler oyunları iten temel bir metaverse olduğunu belirtir.

Second Life, aslında 20 yaşında olan metaverse tabanlı bir sosyal ve oyun platformunun çok iyi bir başka örneğidir!

Apple, Sony, Facebook, Google, Microsoft ve diğerleri gibi en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları, AR/VR kulaklıkların, akıllı telefonların, kişisel bilgisayarların güçlerini birleştirerek internetin bir sonraki sürümünü oluşturmak için milyarlarca dolar harcıyor. Ve son kullanıcılara sürükleyici bir deneyim sağlamak için bulut bağlantılı sunucular ve sanal bir ortamda veya bir metaverse’de buluşmayı, etkileşimi ve iş yürütmeyi mümkün kılıyor.

Bir Metaverse’nin üç ana özelliği

Bir varlık, şu üç özelliği yerine getirdiğinde metaverse olarak tanımlanabilir:

  • Fiziksel ve sanal dünyaları birleştiren 360 derecelik bir dijital ortam
  • Finansal işlemleri yürütmek için tam teşekküllü bir ekonomiye sahip dijital bir ortam
  • Ve birlikte çalışabilirlik: Bir metaverse’den diğerine sorunsuz bir şekilde geçme yeteneği ve işlevselliği.

Bu aynı zamanda metaverse’in demokratik doğasını da gösterir: Bu, tek bir kuruluşa ait olabilecek bir varlık veya teknoloji değildir, ancak merkeziyetsiz bir şekilde birkaç kuruluş tarafından toplu olarak oluşturulacak, yönetilecek ve optimize edilecektir.

Metaverse’in olası iş uygulamalarının bu kadar heyecan verici ve daha önce hiç görülmemiş olasılıklarla dolu olmasının nedeni de budur.

Metaverse Nasıl Girilir?

Şu anda, bir metaverse yalnızca VR veya AR kulaklıkları aracılığıyla erişilebilir, ancak erişilebileceği platform akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, kişisel bilgisayarlar, oyun konsolları veya tabletlerden oluşur.

Çok yakında, daha yeni donanım yenilikleri getirilebilecek, burada bir metaverse akıllı gözlükler aracılığıyla da erişilebilir.

Bununla birlikte, bir metaverse’nin kapsamı ve olasılıkları hakkında oldukça net olan bir nokta: gerçek hayatımıza uygun ve paralel olacak sanal, dijital bir dünya olacak. Gerçek evlerimizi, ofislerimizi, alışveriş merkezlerimizi, otoyollarımızı, organizasyonlarımızı ve daha fazlasını taklit eden sanal bir dünya hayal edin.

Büyüleyici bir şekilde, metaverse fiziksel ve sanal dünyaları örtüştürecek ve tamamen yeni bir evren yaratacaktır: İnsanlar metaverse’de bir parça arazi satın almak için şimdiden milyonlar harcıyor ve hatta bazı ülkeler metaverse’de elçilikler açmayı planlıyor!

1407239

Metaverse’in Kullanım Alanları

Şimdi, doğrudan konuya dalalım ve metaverse söz konusu olduğunda gerçek, pratik ve güçlü iş uygulamalarının benzeri görülmemiş olanaklarını keşfedelim.

1. Gelişmiş Sosyal Medya Deneyimi

“Embodied Internet” Meta’nın (eski adıyla Facebook) kurucusu Mark Zuckerberg’in Ekim 2021’de hissedarlara yazdığı mektupta kullandığı terimdir. Metaverse ana akım haline geldiğinde Sosyal Medya tam olarak buna dönüşecektir.

Şu anda Facebook, Instagram, Whatsapp vb. güncel sosyal medya platformları, kullanıcıların yalnızca bir ekran ve orada görüntülenen içeriği gördüğü 2B platformlardır. Etkileşim ‘beğenme’, ‘yorum yapma’ veya ‘paylaşma’ ile sınırlıdır ve metaverse devreye girdiğinde kökten değişecektir.

AR ve VR destekli metaverse ile sosyal medya, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi gerçek zamanlı etkileşimler ve toplantılarla sürükleyici hale gelecek. Sosyal medya, yalnızca bağlantı kurulacak bir ekran yerine, insanların veya daha doğrusu kullanıcıların avatarlarının etkileşimde bulunacağı, iletişim kuracağı ve üç boyutlu bir dünyayla meşgul olacağı gerçek dünyayı kopyalayacaktır, tıpkı sosyal medyanın gerçek dünyada olduğu gibi.

2. İş İletişimi ve Optimize Edilmiş Verimlilik

Metaverse, daha önce hiç görülmemiş yenilikler ve atılımlarla iş iletişimi ve üretkenlik alanında bir devrim başlatacak. Şu anda Zoom, Microsoft Teams ve Google Meet gibi en popüler iş iletişim kanalları, video ve ses aracılığıyla 2D iletişim modu sağlıyor.

Tıpkı gerçek hayatta gerçekleşen bir iş toplantısı gibi, hologram tabanlı gerçek zamanlı iletişimin etkinleştirileceği metaverse ile bunlar geçmişte kalacak. Örneğin, bir kişinin tam gelişmiş bir hologramı önünüzde oturacak, etkileşime girecek ve sizinle gerçek bir insan gibi iletişim kuracaktır. Veya diyelim ki, bir emlak şirketi, ticari ve konut projelerinin gerçekçi bir sanal turunu mümkün kılacak, burada misafirler gerçekten daireye veya ofise girecek, bileşenlere dokunacak ve hissedecek ve gerçek bir ziyaret gibi alanı ve boyutları deneyimleyecek.

Bunun imalat, toptan satış, emlak, kurumsal toplantılar ve daha fazlası gibi sektörlerde muazzam etkileri vardır. Toplantılar ve seminerler gerçekçi, gerçek zamanlı ve gerçek, yüz yüze iletişime çok benzer hale geleceğinden, evden çalışmak bile iletişim ve üretkenlik açısından bir bakış açısı değişikliğine tanık olacaktır.

3. Sürükleyici Satış ve Pazarlama

Gelişmiş sosyal medya ve optimize edilmiş iş iletişimi ile tüm satış ve pazarlama süreci, iş büyümesini her yönden hızlandıracak inanılmaz bir dönüşüme tanık olacak.

Milyonlarca kullanıcı veya avatar tarafından gerçek zamanlı olarak görülen sanal otoyollarda ve otoyollarda sanal panolar ve reklam panoları hayal edin ve işletmeler bu reklam alanlarının haklarını elde etmek için gerçekten para harcıyor! Yatırımcılar aslında metaverse gayrimenkul satın aldıkları ve sanal varlıklarını para kazanmak için güçlendirdikleri için bu artık bir kurgu değil.

Pazarlama içeriğinin oluşturulması, dağıtımı ve tüketimi metaverse ile sonsuza kadar değişecek. Çevrimiçi kullanıcılar veya bir metaverse’de avatarlar için halihazırda mevcut olan çok sayıda veri noktasıyla, markalar ürünlerini özelleştirilmiş, kişiye özel bir şekilde büyüleyici sonuçlarla pazarlamak için daha iyi bir konumda olacaklar. Ürün ve hizmetlerin hedeflenmesi ve konumlandırılması o kadar doğru olacaktır ki, her metaverse kullanıcısı kendi özel tercihlerine ve seçimlerine dayalı pazarlama kampanyaları deneyimleyecektir.

Markalar kendi metaverse mağazalarını kurabilir ve dünyanın her yerinden kullanıcıları sanal olarak ziyaret etmeye ve ürün ve hizmetleri sanal olarak kullanma, kontrol etme ve ultra aracılığıyla hissetme seçenekleriyle gerçek zamanlı olarak deneyimlemeye davet edebilir.

4. Devrim Yaratan Çevrimiçi Eğitim

Pandemi, çevrimiçi eğitimi ana akım haline getirmeye zorladı, ancak video konferans platformları aracılığıyla eşzamansız öğretim modunun mevcut ortamı o kadar kullanıcı dostu ve üretken değil.

Metaverse bunu değiştirecek.

Metaverse ile öğrenciler artık kendi dijital avatarlarını oluşturabiliyor ve gerçek dünyadaki gibi derslere katılabiliyor, öğretmenlerden çarpıcı bir netlik ve derinlikle öğreniyor ve öğreniyor. Metaverse, sınıf arkadaşlarıyla gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmak, işbirliği yapmak ve etkileşim kurmak için değil, aynı zamanda kavramları pratik olarak öğrenmek ve teorileri anlamak için grafik yoğun sanal platformlar ve dijital platformlarla beslenen sürükleyici bir öğrenme deneyimini serbest bırakacak, belki de gerçekten daha iyi birkaç düzeyde hayat.

Üç boyutlu öğrenme araçları, görselleştirilmiş öğrenme yardımcıları ve en iyi profesörlere ve öğretmenlere bir tıklamayla erişim sayesinde, çevrimiçi eğitim metaverse ile devrim yaratacak.

5. Fütüristik Blok Zinciri Uygulamaları

Her ikisi de blokları oluşturmak için aynı temel teknolojiye sahip olduğundan, blok zincirinin meta veriyi nasıl tamamlayabileceğine ve güçlendirebileceğine dair büyüleyici bir vaka çalışması haline geliyor.

Blockchain, Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital para birimlerini oluşturan ve ayrıca NFT’ler veya diğer adıyla benzersiz token’lar ve blok zinciri oyunları yaratan teknolojidir.

Bu teknolojiler, pratik, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir sanal ekonomi geliştirmek için bir metaverse’ni kurucu blokları olabilir; burada para birimleri gibi itibari para kullanımına ihtiyaç duyulmaz. Takas sistemlerinin çok gelişmiş bir kombinasyonu ve blok zinciri tabanlı teknolojiler aslında meta veriyi genişletmek ve güçlendirmek ve sonsuza dek yeni ufuklara genişleyen paralel bir Evren yaratmak için katalizör olabilir.

6. Eğlencenin Geleceği

Önümüzdeki günlerde, metaverse’in tam merkezinde yer alan, daha önce hiç görülmemiş yeni bir eğlence endüstrisine tanık olabiliriz: Milyonlarca avatarın katıldığı, her biri bir giriş için ücret ödeyen ve canlı performansları deneyimleyen sanal konserler hayal edin.

Örneğin sanal gerçeklik tema parkları, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların evlerinden çıkmadan benzersiz sürüşlere katılabileceği, katılabileceği ve deneyimleyebileceği bir metaverse’nin bir başka önemli uygulaması olabilir.

Aynı şey spor için de geçerlidir: Gelişmiş ve adil spor bahisleri ve daha fazlasıyla metaverse içinde benzersiz rekabetçi sporlar düzenlenebilir.

Bu pratik ve güçlü iş uygulamaları sadece bir başlangıç. Tam teşekküllü, zengin özelliklere sahip, sürükleyici bir metaverse gerçekten oluşturulduğunda, e-ticaret, hukuk endüstrisi, üretim, perakendecilik, kitaplar, filmler gibi tonlarca başka iş uygulamasına tanık olabiliriz.

Son Sözler

Metaverse hâlâ geliştirme aşamasındadır ve en iyi metaverse uygulamalarını belirli bir sıra veya sıralamada belirlemek için çok erken. Şu an itibariyle, metaverse tabanı teknolojileri farklı endüstrilerde yeni dijital dönüşüm dalgalarına güç veriyor. Aynı zamanda, VR, AR ve XR gibi metaverse teknolojileri, endüstrinin en iyi uygulamaları ve iş modellerine ilişkin geleneksel bakış açılarını dönüştürüyor.

Örneğin, VR, sınıflarda ve işyerlerinde öğrenme deneyimlerini değiştirme potansiyeline sahiptir. Öte yandan, sanal emlak turları gibi meta veri deposunun mevcut birçok uygulaması, gelecekte metaverse’nin büyüme potansiyelini gözler önüne seriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner