Yükleniyor...

Monero’da Felaketin Eşiğinden Dönüldü!

Kripto para birimi Monero'nun geliştiricileri borsalardaki XMR'lerin hortumlanmasına yol açabilecek kritik bir hata keşfettiklerini duyurdu.

Monero XMR

Kripto para birimi Monero’nun geliştiricileri borsalardaki XMR’lerin hortumlanmasına yol açabilecek kritik bir hata keşfettiklerini duyurdu. Geliştiricilerden önce saldırganların Monero’daki bu hatayı keşfetmeleri büyük bir felaketin yaşanmasına, borsalardaki Monero’ların hortumlanmasına neden olabilirdi.

Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamayla cüzdan yazılımında bir saldırganın minimum maliyetle Monero ekosistemindeki kuruluşlara/borsalara önemli hasarlar verebilecek bir hatanın tespit edildiği açıklandı.

Popüler sosyal medya platformu Reddit’teki XMR topluluğunda da söz konusu hatayla ilgili birçok ayrıntı paylaşılmış durumda.

Teknik detaylara girmeden Bitcoin ve Ethereum gibi Monero blok zincirinde de bazı durumlarda XMR’yi yakabiliyor. Monero gibi bir blok zinciri aynı adresler arasındaki işlemleri “gayri meşru işlemler” olarak varsayıyor ve bunlardan birini yakarak sadece tek bir doğru işlem yapılmasına izin veriyor. Yakılan XRM’yi kaldırılmıyor veya değiştirilmiyor, sadece kullanılamaz hale geliyor.

Monero topluluğu, aynı adresler arasında işlem yapıldığında yanma durumu hakkında bilgi sahibiydiler. Güvenlik araştırmacıları, bunun saldırganlar tarafından keşfedilmesi durumunda doğrudan harici cüzdanlardan XMR’yi hortumlamalarına izin vereceğini keşfettiler.

Monero, saldırganların böyle bir saldırı yaparak doğrudan kazanç sağlayamayacaklarını, ancak dolaylı olarak yarar sağlayacaklarının açıkladı. Kritik hatanın keşfedilmesi sonrası herhangi bir kayıp yaşanmadığı ve hatanın düzeltildiği ifade ediliyor.

Kripto para birimlerinin yazılımlarında zaman zaman kritik hatalar keşfedilebiliyor. Bu da kripto para yazılımlarının henüz emekle aşamasında olduğunun en somut göstergesi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner