Yükleniyor...

Nevada Enerji Komisyonu Blok Zinciri Teknolojisini Araştırıyor

Blok zinciri teknolojisi henüz tam anlamıyla keşfedilemedi.

blok zinciri teknolojisi

Blok zinciri teknolojisi henüz tam anlamıyla keşfedilemedi. Özellikle perakende, dağıtımcılık ve enerji sektöründen bu teknolojiye karşı büyük bir ilgi söz konusu. Nevada Kamu Hizmetleri Komisyonu, enerji takip sistemi için blok zinciri teknolojisini kullanmak istiyor.

İlgili komisyon geçtiğimiz aylarda blok zincirine dayalı bir çözümün PEC’in koymuş olduğu Yenilenebilir Portföy Standartına daha iyi uyum sağlayacağını düşünüyor. Nevada’da bulunan yenilenebilir enerji üreticileri, ülkenin koymuş olduğu bazı standartlara uymak zorunda. PEC, 1 saatte üretilen kilowatt bazında ki elektriği temsil ediyor.

Ülkede mevcut PEC izleme sisteminin ihtiyaçlara cevap veremediğini düşünen şirketler mevcut. NV Energy adlı şirket tüm Nevada’ya elektrik sağlıyor. Şirket, izleme ve sayaç sisteminden şikayetçi.

ABD’de Yenilenebilir Enerji Üretim Bilgi Sistemi adında alternatif bir izleme sistemi daha bulunmakta. Bu sistemde PEC’leri sayarken çeşitli sorunlar yaşıyor.

Bahsettiğimiz bu sıkıntılardan dolayı da ilgili komisyon başkanları, blok zinciri teknolojinin uygulanmasına yönelik taleplerini dile getirdiler. Yine alternatif teknolojilerin de araştırılması için bir araştırma grubu kurulması da talepler arasında.

Nevada Komisyonu ise blok zinciri teknolojisini araştıran ilk şirket değil. Daha önce de New York Güç İdaresi, 4 farklı kamu hizmetinde kullanmak üzere bu teknolojiyi araştırmıştı. Arizona Enerji Komisyonu da bu teknolojiyi araştıranlar arasında.

Firma sadece üretilen elektriğin sayılması değil, yeşil enerji teşviki, mevcut varlık optimizasyonu, akıllı sözleşmelere uygun ön ödemeli sayaçlar için de bu teknolojiyi araştırıyor.

Kripto borsaların ne olacağı konusunda kimse net bilgi sahibi değil fakat blok zinciri teknolojisinin önümüzde ki yüz yıla damga vuracağı bir gerçek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner