Yükleniyor...

NGMI Nedir? NGMI Neyin Kısaltması?

NGMI kriptoyla ilgili olumsuz fikirleri olanlar, kötü yatırım seçimlerini teşvik edenler ve temel kripto kavramlarını anlamayan insanlar ile dalga geçmek, eleştirmek veya alay etmek için gösterilen bir tepkiyi sembolize eder.

NGMI

NGMI kriptoyla ilgili olumsuz fikirleri olanlar, kötü yatırım seçimlerini teşvik edenler ve temel kripto kavramlarını anlamayan insanlar ile dalga geçmek, eleştirmek veya alay etmek için gösterilen bir tepkiyi sembolize eder. NGMI “Not Gonna Make It” ifadesinin kısaltmasıdır ve “Başaramayacak” anlamına gelir.

NGMI Ne Demek?

NGMI Türkçe karşılığı “Başaramayacak” demektir ve İngilizce “No Gonna Make It” sözünün kısaltılmış halidir. NGMI kripto varlıklarla ilgili olumsuz düşüncesi olanlar için kullanılır. Ayrıca doğru yatırım tavsiyeleri vermeyen veya kripto terimlerini anlamayan kişilere karşı da bir eleştiridir.

Bu kavram, NFT dünyasının yaygınlaşmasıyla birlikte günlük hayata girmiştir; yani bir nevi NFT jargonu arasında yer alır.

NGMI 1

NFT Nedir?

NFT’nin açılımı Non-Fungible Token’dır. Türkçe’de “değiştirilemez para” anlamına gelmektedir. Bir NFT’nin ayırt edici özelliği, değiştirilemezlik yönüdür. 5 dolarlık bir banknot, diğer bir 5 dolar ile değiştirilebilir. Ancak NFT’ler değiştirilemez özelliğe sahiptir. Çünkü banknotlar değerleri ile tanımlanmaktadır. İki ayrı öge de 5 dolar değerinde olduğu için değişmeleri, herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak NFT’ler birbirleri ile değiştirilemez, her NFT diğerlerinden farklı, özgün ve benzersiz tanımlayıcıya sahiptir.

NFT, isteyen herkes tarafından oluşturulabilmektedir. NFT oluşturmak için kripto piyasası hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak da gerekmemektedir. Oluşturmadan önce, hangi blokzincirinde yayınlamak istendiğine karar verilmesi gerekmektedir. Ethereum bu konuda lider blokzinciri hizmetidir. Her blok zincirinin kendi standardı, uyumlu cüzdan hizmetleri ve pazar yerleri vardır. Örnek olarak, BNB Chain üzerinde oluşturulursa, bunlar yalnızca BNB Chain varlıklarını destekleyen platformlarda satılabilmektedir. Yani aynı eser, Ethereum tabanlı bir NFT pazarı olan OpenSea’de satılamaz.

NFT’ler, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır, bu nedenle içlerinde saklanan ekstra bilgiler içeren ayrı token’lerdir. Bu ekstra bilgi, JPG’ler MP3’ler, videolar, GIF’ler ve daha fazlası biçiminde sanat, müzik, video vb. biçimlerini almalarına izin veren önemli kısımdır. Değer taşıdıkları için, tıpkı diğer sanat türleri gibi alınıp satılabilirler. Tıpkı fiziksel sanatta olduğu gibi, değer büyük ölçüde piyasa ve talep tarafından belirlenir.

Kullanıcıların eserleri alım satım yapabileceği birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden yatırım yapabilir, NFT satışı yaparak kazanç elde edebilir, alınan bir NFT eseri daha yüksek bir fiyata tekrar satılabilmektedir. NFT coin satın almak için örnek platformlara örnek olarak OpenSea, Rarible, SuperRare, Foundation vb. verilebilir. Kullanılan platformlarda farklılıklar bulunsa da genel olarak hizmetleri aynı olmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner