Yükleniyor...

Norveç, Kripto Para Madencilerine Sağladığı Elektrik Sübvansiyonunu Kesti

Norveç, kripto para madencilik tesislerinin elektrik harcamalarına yardım etmek amacıyla sağladığı elektrik sübvansiyonunu kesti

Norveç Kripto Para Madenciliği

Norveç, kripto para madencilik tesislerinin elektrik harcamalarına yardım etmek amacıyla sağladığı elektrik sübvansiyonunu kesti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yerel haberlere göre ülkedeki madencilik çiftlikleri sübvansiyonu sayesinde kilowatt başına yaklaşık 0,48 øre (0.00056 dolar) ödeniyordu. Gelecek yılın başından itibaren kilowatt başına ücret 16.58 øre (0.0194 dolar) olacak şekilde ayarlandı. 100 øre 1 Norveç kronuna, 1 Norveç kronuda yaklaşık 0,12 dolara eşit.

Sübvansiyon sağlanıyorken madencilik çiftlikleri standart madencilik donanımlarına güç sağlamak için standart oranın yaklaşık yüzde 2,8’ini ödüyorlardı. Yeni tarife bile bu oran yükseliyor. Elektriğin ucuz olmasından dolayı Norveç’e taşınan kripto para madencileri için Norveç bir bakıma cazibe merkezi olmaktan çıkıyor denilebilir.

Raporlara göre Norveç’teki kripto para madencilik çiftlikleri 1 BTC‘den 7.700 dolar kazanç elde edebiliyor. Bu kazanç mevcut BTC’nin fiyatının çok çok üstünde.

ICT Norveç’in baş ekonomisti Roger Schjerva, sübvansiyonun kaldırılmasını eleştirdi ve devletin bunu “sektörle tartışma, istişare veya diyalog olmadan” onaylamasının “şok edici” bir karar olduğunu söyledi. Schjerva ayrıca, sübvansiyonun kaldırılması sonrası Norveç’teki kripto para madencilerinin İsveç ve Danimarka’ya taşınacağını öne sürdü.

Norveç, bu senenin başında kendi kripto para birimini piyasaya sürme fikrini tartıştı, çünkü kripto para birimi ülkede dolaşımda olan nakit paranın ve banka mevduatının başka bir yolu olacaktı. Ayrıca, elektronik ödemelere alternatif olabileceği üzerinde durulmuştu.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x