Yükleniyor...

Petro Üzerinde ki Tartışmalar Sürüyor

Venezuela'nın kripto para birimi olan Petro hakkında ki spekülasyonlar bitmek bilmiyor.

petro uzerinde ki tartısmalar suruyor

Venezuela’nın kripto para birimi olan Petro hakkında ki spekülasyonlar bitmek bilmiyor. Petro, yatırımcılar ve uzmanlar tarafından güvenilmez ve tartışmaya açık kabul ediliyor. Bu seferde Pasaport ücretleri ile alakalı bir sıkıntı ortaya çıkmış durumda. Ekim ayında Delcy Rodriguez bir basın toplantısı yaptı ve petrol alımlarının da dijital para üzerinden yapılacağını belirtti.

Rodriguez’e göre pasaport fiyatları da Petro üzerinden ödenecek. Ülkede büyük bir ekonomik kriz olduğu için birçok kişi ülkeyi terk ediyor. Yurt dışında yaşayan Venezuelalılar ise başkan Maduro tarafından sürekli olarak eleştirilmekte. Eğer Petro üzerinden fiyatlandırma yapılırsa, ülkenin vatandaşlarının yurt dışına çıkması zorlaşabilir. Şuanda yeni harç ücreti 200 dolar seviyesinde. 200 dolar düşük bir rakam gibi gözükse de ülkede hiper enflasyon olduğu için bu rakam ile ülkede 1 yıl boyunca normal bir hayat sürebilirsiniz.

Venezuela para birimi Bolivar, 2014 yılından beri enflasyon ile mücadele ediyor ve büyük bir değer kaybı yaşıyor. Ülke de bu krizden çıkmanın yolu olarak alternatif bir para birimi fikri ortaya atıldı. Bu boşluğu doldurmak için ise Venezuelalılar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yöneldiler. Hükümette kendi para birimini çıkararak bu paralar üzerinde hakimiyet kurmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta Devlet Başkanı Maduro, Petrol ve altın ticaretinde de bu para biriminin kullanılacağını söylese de ortada büyük sıkıntılar mevcut. Bu ülkeden petrol satın alan ülkeler Petro gibi güvenilirliği olmayan bir kripto parayı kullanmak istemiyor.

Maduro ve ekibi ise Petro’yu adeta bir kalkan olarak kullanıp halkın tüm finansal hareketlerini kontrol etmeyi planlıyor. Birçok yatırımcı da bunun farkında olduğu için bu paradan uzak duruyor. Petro şuanda resmi olarak piyasaya sürülmedi fakat altyapı çalışmaları bitmek üzere.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner