Yükleniyor...

Ripple (XRP) Teknik Analizi: 25 Aralık 2019

Ripple/Bitcoin Düşen Trend Bitiyor mu?

Altcoin Fiyat Analizi

Ripple/Bitcoin Düşen Trend Bitiyor mu?

XRPBTC Fiyatında Kısa Vadeli Pozitif Uyumsuzluk

Ripple’ın bitcoin bazındaki 4 saatlik grafiğinde fiyat ile göstergeler arasında pozitif bir uyumsuzluk söz konusu. Fiyat daha aşağı seviyelerde yeni dipler oluşturmaya devam ederken, göstergelerden MACD ve RSI’ın oluşturduğu yeni diplerin bir önceki diplerden yüksek seviyede kaldığı aşağıdaki grafikte açıkça görülebiliyor. Fiyatlar düşen trend özelliği sürdürürken, göstergelerin yükselen kendi içlerinde yükselen trend özelliği sergilemeleri arasındaki bu durum “GENELDE” göstergelerin işaret ettiği yön doğrultusunda sonlanır. Yani kısa bir süre sonra fiyatların da göstergelerdeki yükselen trend özelliğine katılması beklenir.

Grafiğin büyük halini görmek için üstüne tıklayın.

Düşen Trendin Sonuna Gelmiş Olabilir miyiz?

Diğer taraftan, Ripple/Bitcoin fiyatında kısa vadede gerçekleşen yeni dipler ile önceki dipler kıyaslandığında “ikili dip” ya da “azalan takoz” formasyonu gerçekleşiyor olabilir.

İkili dip ve azalan takoz formasyonları düşen trendlerin sonlarında karışımıza çıkar ve bu formasyonlar “trend dönüş” formasyonlarıdır. Yani eğer bu formasyonlardan birisinin oluşum ve gerçekleşme süreci tamamlanırsa, fiyatlarda trend değişiyor anlamı çıkarılır. O noktadan sonra yeni bir yükselen trendin başladığı düşünülür.

Grafiğin büyük halini görmek için üstüne tıklayın.

Bu bilginin ışığı altında 2550 satoshi destek, 2640 satoshi ise direnç olarak takip edilmeli. Kısa vadede 2660 satoshi üzerinde kapanışların gelmesi durumunda ilk etapta alçalan takoz formasyonunun sonuç vermeye başladığı düşünülür. Eğer 2550 satoshi’nin altında fiyatlamalar oluşmaya devam ederse, yukarıdaki grafite kırmızı renkte gösterilmiş olan düşen destek çizgisi takip edilmeli. Bu kırmızı destek çizgisi üzerinde kalmak şartıyla 2550 satoshi altında fiyatların görülmeye devam edilmesi, alçalan takoz oluşumunu bozmayacaktır.

Özetle; XRPBTC açısından 2660 satoshi üzerindeki kapanışlarda 2700, 2755, 2800 ve 2918 seviyeleri gündeme gelebilir. 2550 satoshi altında ise düşüş biraz daha sertleşebilir ancak indikatörlerle fiyat arasındaki pozitif uyumsuzluk dikkate alındığında, böyle bir düşüş ihtimali biraz azalıyor.

Ripple/USD İncelemesi

Diğer taraftan Ripple fiyatı USD bazında incelendiğinde, Kasım 2019’da görülmüş olan 31 cent seviyelerinden gelen ve aşağıdaki grafikte kırmızı renkte gösterilmiş olan düşen trend çizgisinin altında hareketin devam ettiği görülüyor. Günlük grafikteki bu duruma göre, XRPUSD düşen trend çizgisinin üzerinde kapanışlar “yapamadığı sürece” düşüş hareketinin devam edeceği açıktır. 19,50 cent seviyesi bu anlamda, düşen trend çizgisinin direnç gösterdiği seviyeler olması açısından takip edilmeli. Destek olarak 17.60 cent seviyesi takip edilmeli. Bu seviyenin altında düşüş biraz daha hız kazanabilir.

Resim3
Grafiğin büyük halini görmek için üstüne tıklayın.

Yukarıdaki grafikte Ripple/USD günlük grafiği ADX indikatörü ile birlikte gösterilmiştir. ADX indikatörü piyasada bir trendin olup olmadığı ve bu trendin gücü hakkında bilgi verir ancak trendin yönü hakkında bilgi vermez. Günlük grafikte ADX’in 60 seviyelerinde olması ile birlikte fiyatın düşüş trendinde devam etmesi, Ripple’daki bu düşüş trendinin çok kuvvetli olduğunu gösteriyor. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, ADX “GENELDE” 60 seviyeleri ve üzerinde çok fazla kalmaz ama 20 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ettikçe de trendin var olmaya devam edeceğini gösterir.

Buradan çıkan sonuç şu: ADX indikatörü alışılagelen özelliği gereği 60 seviyelerinden yönünü aşağı çevirebilirse, XRPUSD fiyatındaki düşüş devam etse bile düşüş hızında bir azalma söz konusu olabilir. Bu durum ise, bitcoin bazında yukarıda incelendiği gibi alçalan takoz formasyonunun oluşumu uzatabilir.

Diğer ihtimal ise, ADX indikatörü 60 seviyelerinden geri dönerse ve fiyatlar günlük grafikteki düşen trend çizgisinin üzerine atabilirse kendini, bu durumda kısa vadede yeni bir yükselen trend hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Yorumlarınızı yazmayı unutmayın lütfen. Tekrar görüşmek dileğiyle, bol kazançlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner