Yükleniyor...

Rusya Merkez Bankası Kripto Varlıkların Satışının Sınırlandırılmasını İstiyor

RBC'nin haberine göre, Rusya Merkez Bankası, kripto varlıklar satın almak isteyen vasıfsız yatırımcılar için yıllık bir limit koymak istiyor.

Rusya Merkez Bankası

RBC’nin haberine göre, Rusya Merkez Bankası, kripto varlıklar satın almak isteyen vasıfsız yatırımcılar için yıllık bir limit koymak istiyor.

RBC tarafından ele geçirilen belgelere göre, banka kısa bir süre önce Rusya Parlamentosu Devlet Duma’daki üç okumanın ikisinden oy birliği ile geçen “Dijital Finansal Varlıklar” olarak adlandırılan mevcut taslak kripto yasasını değiştirmek istiyor.

Yatırım Limiti 9.100 Dolar Olacak

Merkez bankasının raporu, yatırımcı limitlerini Rusya Parlamentosu tarafından da gözden geçirilen kitle fonlaması ile ilgili taslakta belirtilenlere eşitlenmesini öneriyor. Devlet Duma’nın finansal piyasalar komitesi başkanı Anatoli Aksakov, RBC’ye, sınırın muhtemelen yılda 600.000 rubleye (yaklaşık 9.100 dolar) olacağını söyledi.

Raporda parlamento, merkez bankasının mevcut önerileriyle tasarıyı geçirdiği takdirde, vasıfsız yatırımcılar hala ülke içinde yayınlanan dijital varlıkları satın alabilecekler. Ayrıca, yatırımcıların bu tür token’ları aracı olmadan satmalarına veya almalarına izin verilecek.

Rusya Merkez Bankası, bir yıldan az bir yatırım deneyimine sahip olan bir yatırımcıyı “niteliksiz” olarak kabul ediyor. Nitelikli bir yatırımcı olarak kabul edilmek için, bir kişinin yeterlilik sertifikası alması gerekiyor. Bu sertifikayı alabilmek için ise en az bireysel yatırım süresi şartlarını sağlamaları veya devlet tarafından nitelikli bir yatırımcı olarak kabul edilen bir şirkette en az iki yıl çalışmış olmaları gerekiyor.

RBC’ye göre, hükümet ayrıca kripto varlık alım satımı yapan finansal aracılar için şartlar oluşturmak istiyor. Taslağın mevcut versiyonuna göre, bankalar, emanetçiler ve borsalar tüm kripto işlemlerini takip etmek ve gerekirse vasıfsız olan yatırımcılar tarafından işlem gören miktarları diğer taraflara, kurumlara veya devlet kurumlarına bildirmek zorunda kalacaktır.

Devlet Duma’nın Mayıs ayındaki ilk okumasında onaylanan “Dijital Finansal Varlıklar” tasarısı, Rus hukuk sisteminde büyük bir tartışma başlattı. İkinci okuması kanun koyucular tarafından defalarca ertelendi. Şubat ayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hükümetin dijital varlıklar endüstrisi için düzenlemeleri kabul etmesi için son bir tarih belirledi ve milletvekillerinin 2019 ilkbahar oturumunda tasarıyı kabul etmelerini istedi.

Yakın zaman önce Devlet Duma’nın finansal piyasalar komitesi başkanı, Rus haber ajansı RNS’ye kripto vergi tasarısının yasalaşması öncesi son aşamaya ulaştığını söyledi. Mali komite başkanı, tasarının Mart ayının sonuna kadar kabul edilmesini bekliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x