Yükleniyor...

SEC’ten Dijital Varlık Şirketine ve Kurucularına 10 Milyon Dolarlık Ceza

ABD'nin önde gelen finansal düzenleyicilerinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir dijital varlık şirketine ve şirketin kurucularına 10 milyon dolarlık ceza kesti.

SEC Bitcoin ETF 1

ABD’nin önde gelen finansal düzenleyicilerinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir dijital varlık şirketine ve şirketin kurucularına 10 milyon dolarlık ceza kesti.

SEC, resmi internet sitesinden yaptığı basın açıklaması ile dijital varlık şirketi Bitqyck Inc. ve şirketin kurucuları Bruce Bise ve Sam Mendez ile uzlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Bitqyck ile şirketin kurucuları daha önce Dallas, Teksas içerisinde vatandaşlara dijital varlık şeklinde dijital varlık şeklinde menkul kıymet arzı yapmaktan dolayı SEC’in radarına takılmışlardı. Şirket, Bitqy isimli token’larla yatırımcılara şirket hisselerinden akıllı sözleşmeler aracılığıyla ufak hisseler verdiğini iddia ediyordu. Ek olarak Bitqy token’lerinin yatırımcılara piyasanın altında elektrik fiyatlarından faydalanarak yapılan kripto para madencilik tesisinden de gelir sağlayacağını açıklamıştı.

SEC, şirketin bu iki iddiasının gerçeği yansıtmadığını ve kurucuların QyckDeals isimli Bitqy token’larının alındığı platformun yatırımcıları kandırmak amacıyla kurulduğunu açıkladı. SEC, şirketi kayıtsız menkul kıymet borsası açmak ve işletmek iddiaları ile suçladı.

Bitqyck’nin gerçeği yansıtmayan vaatlerle yatırımcılardan 13 milyon dolar topladığını kayıtlarına geçiren SEC, yatırımcıların referans linklerle 4.5 milyon dolar kazancıklarını, ancak yatırımcılarının bu rakamın üçte ikisini kaybettiğini belirtiyor.

SEC, yaptığı açıklama ile Bitqyck ile kurucularıyla bir uzlaşmaya varıldığını ve uzlaşma gereği şirkete 8.375 milyon dolar, kurucular Bise ve Mendez’e ise sırasıyla 890 bin ve 850 bin dolar ceza kesildiğini açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner