Yükleniyor...

Sıcak Cüzdan Nedir? Sıcak Cüzdan Uygulamaları

Sıcak cüzdan internete bağlı kripto para cüzdanlarına verilen isimdir.

sıcak cüzdan

Sıcak cüzdan internete bağlı kripto para cüzdanlarına verilen isimdir. Bu cüzdanlar genellikle online cihazlar tarafından oluşturulur ve yönetilir, ancak para birimleri fiziksel olarak saklanmaz. Sıcak cüzdanlar hızlı işlemler için oldukça uygundur.

Kriptoda “Cüzdan” Nedir?

Kripto para cüzdanları halka açık ve özel anahtarları depolayan, kripto para transferine izin veren fiziksel, yazılım veya donanım araçlardır. Bu cüzdanlar, popüler dijital para birimi Bitcoin ile günlük hayatta yerini almıştır.

Halka açık anahtar, tıpkı bankalar aracılığı ile verilen IBAN benzeri, kullanıcıların ödeme kabul etmek için kullanabileceği rakam ve sayılardan oluşan bir adrestir. Halka açık ve özel anahtarlar, blokzincir üzerinde bir kullanıcı hesap kimliğidir. Bu kimlik sayesinde kişiler P2P (Peer to Peer) eşler arası iletişim sağlayarak birbirlerine Bitcoin vb. diğer kripto para transferlerini gerçekleştirebilir.

Özel anahtar, yazılım cüzdanlar ve donanım cüzdanlar gibi farklı kripto para cüzdanı türlerinde depolanır. Bu cüzdanlar kullanıcının özel anahtarı ile blok zincir üzerinde transfer işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. Bitcoin ağında onaylanan transferleri geri çevirmek mümkün değildir. Ancak henüz madenciler tarafından onaylanmamış transferler daha yüksek transfer ücreti ile çifte harcama yapılarak geri çevrilebilir.

sicak cuzdan

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir?

İnternete bağlı kripto para cüzdanlarına sıcak cüzdan adı verilir. Bu cüzdanlar bir tarayıcı uzantısı, mobil uygulama veya masaüstü uygulaması olabilir. Çevrim içi yapıları sayesinde sıcak cüzdanlar kullanıcısına birçok kolaylık sağlar. İnternet erişimi olan her yerde bu cüzdanlara erişmek ve işlem yapmak mümkün olmaktadır. Bu yüzden sıcak cüzdanlar üzerinden işlemler çok daha pratik şekilde halledilebilir.

Kripto para saklamak için kullanabilecek birçok masaüstü ve mobil cüzdanlar bulunmaktadır. Bu cüzdanlar seçilirken güvenirlik, hacim, miktar gibi birçok şeylere dikkat edilmelidir. Sıcak cüzdanlar internet ile erişime açık olduğu için soğuk cüzdana göre daha risklidir. Yani kripto varlıklara yönelik müdahalelere daha açıktır. Bilgisayar korsanlarının da birinci hedefi genellikle sıcak cüzdanlardır.

Sıcak Cüzdan Nasıl Alınır?

Bir hot wallet sahibi olmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz sıcak cüzdan uygulamasını cihazınıza indirmek ve kurmaktır. Uygulamayı kurduktan sonra kullanıcı hesabı oluşturup, güvenlik sorusu seçmeniz gerekmektedir. Bazı kripto para cüzdanları ise uygulama gerektirmez. Onlara internet tarayıcınız üzerinden kaydolabilirsiniz ve eklentiler aracılığıyla yönetebilirsiniz.

En çok dikkat edilecek konu ise sıcak cüzdanlar tarafından, güvenliğinizi artırmaya yönelik cüzdanınıza özel oluşturulan 12 ya da 24 kelimelik “seed phrase”lerdir. Seed phrase’ler, güvenlik cümleleri olarak düşünülebilir ve seed phrase’inizi kaybetmeniz durumunda cüzdanınıza bir daha erişemeyebilirsiniz. Bu yüzden size verilen seed phrasei güvenli bir yere kaydetmeniz önemlidir.

Sıcak Cüzdan Nasıl Çalışır?

Sıcak cüzdanlar, kripto varlıklarınızın size ait olduğunu kanıtlayan özel anahtarlar üretir. Bu anahtarları, hesap ismi gibi düşünebilirsiniz. Verilen bu anahtarlar sayesinde anonim bir şekilde kripto işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özel anahtarlar ile cüzdana erişebilir ve işlemleri başlatabilirsiniz.

Sıcak Cüzdan Uygulamaları

Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği sıcak cüzdan uygulamaları ise şunlardır:

 • Trust Wallet
 • Binance
 • MetaMask
 • Crypto.com
 • Coinbase
 • Huobi
 • Trezor
 • Kraken
hot wallet

Kripto Para Cüzdanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster soğuk olsun ister sıcak, kripto para cüzdanı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Dijital varlıkları muhafaza etmeye yarayan cüzdanlar, aynı zamanda kullanım kolaylığı da sağlamalıdır.

 • Güvenli bir cüzdana sahip olmak, sanal dünya içerisindeki varlıklarınızı korumak ve aynı zamanda güvence altına almak için dikkat etmeniz gereken temel noktadır. Piyasada bulunanların hepsi artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yatırımlarınızı güvence altına alabilecek bir yapıya sahip değilse, artı yönlerin ya da eksi yönlerin bir önemi kalmamaktadır.
 • Kullanmak istediğiniz cüzdan için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise işlem ücretleridir. Bazı cüzdanlar kripto transfer işlemlerinde yüksek oranlarda ücret talep etmektedir. İster kısa vadeli ister uzun vadeli yatırımcı olun, yüksek işlem ücretlerine dikkat ederek seçim yapmanız sizin kazancınıza olacaktır.
 • Kullanmak istediğiniz sanal cüzdanın mobil uygulamasının olması oldukça büyük bir avantajdır. Çünkü mobil uygulamalar aracılığı ile cüzdanınıza her an hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Kripto para birimlerini diğer hesaplarınıza gönderebilir ve yapmak istediğiniz işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Kripto Para Cüzdanı

En iyi kripto para cüzdanı, “güvenilir” olarak tanımlanabilendir. Bir cüzdanın güvenilir olarak tanımlanabilmesi için ise belli başlı özellikleri karşılıyor olması gerekir. Ayrıca düşük işlem ücretlerine sahip olan ve kullanışlı arayüzüyle pratik bir kullanım sunan cüzdanlar da kullanıcıların “en iyi” olarak tanımladıkları cüzdanlar arasındadır. En iyi cüzdan, güvenlik açısından soğuk cüzdanlar olarak kabul görür. Trezor ve Ledger gibi markalar ise bunlara örnektir.

Kripto para cüzdanlarını kullanarak yatırımlarınızı güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Kötü niyetli kullanıcılardan kendinizi koruyabilir ve kripto varlıklarınıza istediğiniz herhangi bir anda hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Dijital varlıklarınızı cüzdanlarınız üzerinden transfer edebilir, farklı türlere ve avantajlara sahip olan cüzdan seçeneklerinden herhangi birisini seçerek cüzdan sahibi olabilirsiniz. Güvenli depolama seçeneklerini kullanabilir ve transfer işlemlerini yaparken düşük komisyon indirimi gibi ekstra sunulan özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner