Yükleniyor...

Stabilcoin Nedir? En İyi 10 Stabilcoin 2022

Kripto para birimi dünyanın en yaygın teknolojilerinden biri haline geldi.

stable

Kripto para birimi dünyanın en yaygın teknolojilerinden biri haline geldi. Bir kişinin dijital alana girebilmesi için artık herkesin en azından bu teknoloji hakkında bilgi sahibi olması zorunlu hale geldi. 

Kripto para birimi, genel katılımı azaltan ve mal ve hizmetler için kullanılabilir bir değişim platformu olarak kullanımını (genel olarak) sınırlayan, herkesin bildiği gibi değişkendir. Stabilcoin, bir kripto para biriminin düşük oynaklıklı bir versiyonudur. Oynaklığı azaltmak, kripto parayı istikrarlı bir varlıkla desteklemek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sağlanabilir.

Stablecoinler, varlıklarını kripto alanında tutmak isteyen yatırımcılar için faydalıdır. Kriptodan fiat para birimine geçmek pahalı ve zaman alıcı olabilir. Stablecoin’ler, yatırımcılara her iki dünyanın da en iyisini sunar.

Stabilcoin Nedir?

Stablecoin, fiziksel bir varlık tarafından desteklenen bir tür kripto para birimidir. Kripto para biriminde, piyasa oynaklığının korunması her zaman büyük bir soru işareti olmuştur ve bu, stabilcoin sistemi tarafından mükemmel bir şekilde yanıtlanmıştır. Fiziksel varlıkların ve kripto varlıklarının bu kombinasyonu, sabit paraların piyasa oynaklıklarını korumasını sağlar. Piyasa dalgalanması, her türlü kripto varlığı için temel sorundur. Stabilcoin’lerin etkinliği ile olumsuz yanılgılar, yani kriptoyu fiziksel bir varlıkla sabitleyerek düzeltilir. Stabilcoin gelişimikullanıcıların sabitlenmiş fiziksel varlığın piyasa değerini ve diğer işlevlerini almasına olanak tanır. Fiziki varlığın en önemli unsuru, günlük olarak piyasa dalgalanmaları yaşamamasıdır. Dalgalanmalar olacak ama çok küçük olacak ve kripto para birimleri gibi büyük ölçekte olmayacak. Altın, elementler, itibari para, metal, gayrimenkul vb., kripto parayı sabitlemek için sıklıkla kullanılan fiziksel varlıklardır. Bu fiziksel varlıklar, işletmeler için sabit para geliştirme için kullanılır.

En İyi 10 Stablecoin Listesi

Tether (USDT)

Tether, ilk olarak 2014 yılında bulunan çok popüler bir sabit paradır. Bu, kripto alanında birkaç yıldır en çok kullanılan sabit paralardan biridir. Tether, itibari para ile sabitlenmiş bir sabit paradır. Bu stabilcoin ile ilgili birincil faktör, ABD doları ile değiştirilebilmesidir. Bu stabilcoin, dijital alanda düşük riskli ticaretin ve piyasa karşıtı manipülasyonun özüdür.

Dai (DAI)

Dai, Ethereum tabanlı para birimi tarafından desteklenen ve stabilize edilen benzersiz bir sabit paradır. İlk aşamada, bu sabit para MakerDAO kasasına yatırılır, ardından bu sabit para, kullanıcının Dai sabit parasını kullanması için teminat görevi görür. Bu stablecoin’in değeri ABD dolarından fazla olduğu için MarketDAO, stabilcoini 1:1 oranında ABD dolarına sabitleyerek güvence altına alır. Dai, Tether ile karşılaştırıldığında, piyasa oldukça oynak ama yine de çok etkili.

Binance USD (BUSD)

Binance USD, kripto pazarındaki en popüler sabit paralardan biridir. Bu sabit paralar Binance şirketinden üretilir. Temel olarak, nakit paraya, daha spesifik olarak ABD dolarına sabitlenmiş Binance kriptodur. Bu, piyasada en çok kullanılan sabit paralardan biridir.

stable

TrueUSD (TUSD)

TrueUSD tamamen teminatlandırılmış bir stabilcoindir. Bu stablecoin, yüksek düzeyde korunuyor ve doğrulanmış bir ERC-20 tokeni. Bu stablecoin, ABD doları tarafından destekleniyor ve çoğu popüler stabilcoin gibi 1:1 oranında tutuluyor. Ek olarak, TrustToken platformunda geliştirilen önde gelen kripto para birimidir.

USD Coin (USDC)

USD Coin, Circle ve Coinbase arasında bir ortak girişim olan Center adlı bir alan adı tarafından verilen popüler bir sabit paradır. Bu stablecoin, ABD dolarına dayalı varlıklara sabitlendi. Bu varlıklar, Amerika Birleşik Devletleri finans kurumları tarafından düzenlenmektedir. Bu stabilcoin, kripto pazarında geniş bir kullanım alanına sahiptir, ancak daha çok merkezi olmayan finans mekanizmalarında kullanılır.

Digital Gold Token (DGX)

Digital Gold Token, altın tarafından desteklenen bir sabit paradır. Bu stabilcoin, Ethereum blok zincirinde geliştirilmiştir. Bu stablecoin, istikrarlı piyasa oynaklığı için altına güvenen dijital meraklılar için oldukça etkilidir. DGX tokeni, dijital alanda sabitlenmiş bir değer deposudur.

Pax Doları (PAX)

Pax Dollar, ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit paradır. Bu tür stabilcoin, Ethereum blok zincirinde çalışır. Şu anda, kripto tablosunun saflarında kademeli olarak yükseliyor.

Nötrino USD (USDN)

Neutrino USD, algoritma tabanlı kripto teminatlı bir sabit paradır. Bu stablecoin, ABD doları tarafından destekleniyor. Bu stabilcoin ihraç, stake, teminatlandırma ve ödül ödemeleri gibi uygulamaları içerir. Ve bu uygulamalar şeffaftır ve yönetişimleri akıllı sözleşmelerle güvence altına alınır.

TRIBE

TRIBE, Fei protokollerine yönetişim sağlayan Ethereum tabanlı bir sabit paradır. Bu sabit para, FEI adı verilen ayrı bir merkezi olmayan sabit para sağlar. Bu, son zamanlarda en popüler stabilcoinlerden biridir.

Son Sözler

Kripto para birimi, dijital alandaki iş platformlarının çoğu için trend olan ve ana akım bir alan haline geldi. Muazzam piyasa dalgalanmaları, işletmeleri bu alandan uzaklaşmaya ve bir alternatif aramaya zorladı. Stablecoin geliştirme, bu kusura bir çözüm sağlamak ve kaybedilen işi geri getirmek için özel olarak tanıtıldı. Stabilcoin’in birincil yeteneği, piyasa oynaklığını korumaktır. Bu, dijital alana çok çeşitli yeni işletmeler getirdi.

Stablecoin geliştirme, kripto pazarındaki bir sonraki büyük şey olarak kabul ediliyor. İş platformlarının kapsamlı ödüller ve karlar için bu alana girmesiyle birlikte, istikrarlı paraların gelecekte dijital ekonominin itici gücü olacağı tahmin ediliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner