Suriyeli Mülteci Genç, Kampta Kripto Para Birimlerini Anlatıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Suriyeli Mülteci Genç, Kampta Kripto Para Birimlerini Anlatıyor

Kripto para birimlerini, Ethereum’u, e-postayı nasıl kullanacağını bilmeyen birine nasıl açıklarsınız?

Suriyeli Mülteci Genç Kampta Kripto Para Birimlerini Anlatıyor

Kripto para birimlerini, Ethereum’u, e-postayı nasıl kullanacağını bilmeyen birine nasıl açıklarsınız? Tek bir Bitcoin’in kaç satoshi’den oluştuğunu nasıl anlatırsınız? Bunlar, Irak’taki Arbat mülteci kampında 16 yaşındaki Suriyeli mülteci Yousif Muhammed Nor Aldeen’in, kamptaki diğer insanlara kripto para birimini öğretirken aklından geçenler arasında. Aldeen, “Topluluğumdaki bir sorunu çözmek istiyorum. Yolsuzluk gibi birçok sorunumuz var. İnsanların internetle, telefonlarıyla ve dizüstü bilgisayarlarıyla ilgili her şeyi bilmeleri gerekiyor. Gelişen bir dünyadayız ve bunları mutlaka öğrenmeliyiz” diyor.

Aldeen, kar amacı gütmeyen Hello Future tarafından yürütülen yerel bir eğitim programında kazandığı az miktarda Ethereum’a sahip. Harcayamayacak kadar az, bu yüzden daha fazla kazanmak için istekli. Hello Future kurucusu Charlie Grosso da Ethereum verdiğini çünkü Bitcoin’den daha ucuz olduğunu söylüyor.  Grosso, Aldeen’in sınıfındaki öğrencilerden bahsetti. Grosso, “Oyun oynayabileceklerini veya hesap makinesi kullanabileceklerini biliyorlar, ancak küresel ağlara erişime yabancı olduklarını düşünüyorlar” diye konuştu. Grosso, “Bilgiyi doğrulamak için arama fikri onların zihninde yok. Sadece bu çerçeveye sahip değiller” dedi. Bu dik öğrenme eğrisine rağmen, Grosso, bilgisayar okuryazarlığı dersini alan 44 gencin de merkeziyetsiz dijital para kavramını hızla kavradığını söyledi. Belki de bunun nedeni, altın ve diğer maddi varlıklara aşina olmalarıdır. Bununla beraber bilindiği gibi Irak’ta PayPal yok çünkü yerel bankalar hala ekonomik yaptırımlarla kısıtlanıyor.

Kripto Para Biriktirmek Güvenli

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Aldeen, “İki yıl önce ilk telefonumu aldım. Şimdi ailemde herkesin bir akıllı telefonu var. Minecraft gibi oyunları severim çünkü bir şeyler inşa edebilir, bir şeyler tasarlayabilir ve İngilizcemi geliştirebilirim” diyor. Kamptaki 9.000 kişinin çoğu gibi, banka kullanmayan Aldeen ailesi servetini hane halkını idare eden ebeveyn ile birlikte saklıyor. Aldeen’in kız kardeşi bir fırında çalışıyor, babası bir marangoz, kardeşi de bir dijital pazarlama ajansında çalışıyor. (Hatta bir dizüstü bilgisayarı bile var.) Her ekmek kazanan, ailenin herhangi bir üyesine gerektiği kadar para toplayan anne adayına maaş devrediyor. Bu, gelişmekte olan dünyada, özellikle ekonomik kargaşa zamanlarında yaygın bir uygulama olarak biliniyor. Aldeen, “Annem banka gibi. Kripto para birimi para biriktirmek için iyi yöntem olabilir, çünkü paranızı bir bankaya yatırırsanız, banka onu çalabilir” diyor.

Grosso, 2020’de bilgisayarla ilgili temel derslerden 100 öğrenciyi mezun etmeyi ve ebeveynlerinin öğrenmelerine yardımcı olabilecek kripto meraklısı gençler havuzunu genişletmeyi umduğunu söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x