TCMB, 2022 Kasım Faiz Kararını Açıkladı • Coinkolik
Yükleniyor...

TCMB, 2022 Kasım Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Kasım ayı faiz kararını yüzde 9,00 olarak açıkladı.

TCMB 2022 Kasim Faiz Kararini Acikladi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Kasım ayı faiz kararını yüzde 9,00 olarak açıkladı.

20 Ekim 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 150 baz puan indirilmişti. Kasım ayı politika faizi yüzde 9,00 olarak açıklandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

24 Kasım 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 150 baz puan indirilerek, yüzde 9,00’a çekildi.

TCMB, 2022 Kasım Faiz Kararı: Yüzde 9,00’a İndirildi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizini tek haneli sayılara indireceği belirtiliyordu. Karar beklentiler yönünde gerçekleşti ve faiz yüzde 9,00 seviyesine indirildi.

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,5’ten yüzde 9’a indirilmesine karar vermiştir.

“TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x