Yükleniyor...
Sponsored

TCMB’nin Temmuz Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi Sonuçlandı

TCMB’nin temmuz ayı Piyasa Katılımcıları anketinin sonuçları yayımlandı.

tcmbnin temmuz ayi piyasa katilimcilari anketi sonuclandi

TCMB’nin temmuz ayı Piyasa Katılımcıları anketinin sonuçları yayımlandı. Temmuz anketinde piyasanın enflasyon beklentisinin arttığı görüldü. TCMB’nin temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi‘ne göre yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 69,9’u olduğu açıklandı.

Temmuz Ayında Piyasanın Enflasyon Beklentisi Arttı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Piyasa Katılımcıları anketine göre, haziran ayında yüzde 64,5 olan yıl sonu enflasyon oranı beklentisi, temmuz ayında yüzde 69,9 oranında yükseldi.

Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 48 katılımcının yer aldığı 2022 yılı Temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,91 iken, bu anket döneminde yüzde 40,23 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,04 ve yüzde 24,27 olarak gerçekleşti.

Dolar/TL beklentisi yıl sonunda 18,9’a çıktı. 12 ay sonrası için beklenti 20,9 TL seviyesine ulaştı. Bu veri önceki ankette 20,7 TL idi.

GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 3,5 iken, bu anket döneminde yüzde 3,6 olarak gerçekleşti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x