Yükleniyor...

Tesla CEO’su Elon Musk, Tüm Mal Varlığını Elinden Çıkaracağını Söylüyor

7 Mayıs Perşembe günü Elon Musk, neredeyse tüm mallarını satmaya karar verdiğini açıkladı.

elon musk

7 Mayıs Perşembe günü Elon Musk, neredeyse tüm mallarını satmaya karar verdiğini açıkladı. Musk; PayPal’ın kurucu ortağı, SpaceX’in kurucusu ve CEO’su, ayrıca Tesla’nın kurucu ortağı ve CEO’su olarak tanınıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Musk bir kripto para hayranı gibi görünüyor ve geçmişte attığı tweet’ler ve röportajlarında da kripto paralar hakkında konuştuğu görülüyor.

Musk Şubat 2019’daki ARK Yatırım Yönetimi’nin podcast’inde; kripto parayla gerçekten ilgilenen bazı arkadaşları olduğunu ve Bitcoin’in tasarımı ve yapısını oldukça beğendiğini söylemişti.

Nisan 2019’da attığı tweet’te ise (muhtemelen espri yaparak) en sevdiği kripto para birimini Dogecoin olarak açıklamıştı:

Geçen Cuma günü (1 Mayıs) ise Tesla CEO’su, -birçok kişiye Twitter hesabının hacklendiğini düşündüren- garip tweet’ler gönderdi:

Tesla’nın hisse senedi fiyatı hakkındaki tweet, hisse senedinin anında %10 düşmesine neden oldu.

Gerçekten de 3 gün sonra Elon Musk’ın Los Angeles’taki 2 malikanesinin satışa sunulduğu görüldü.

Sonrasında ise bir podcast’te, Musk tüm evleri dahil olmak üzere mal varlığını satacağı için biraz üzgün olduğunu belirtti. Kararını ise şu şekilde açıkladı:

“Sanırım mallar bizlere yük oluyor. Onlar bize saldırmaya hazır bekliyor. ‘Hey milyarder, bütün bu şeylere sahipsiniz’ diyorlar. Eh şimdi bir şeyim yok. Şimdi ne yapacaksınız bakalım?”

Röportaj sırasında Musk, Milyarder yatırımcı Warren Buffett’i (Birthshire Hathaway’in Başkanı ve CEO’su) eleştirdi. Buffett’in “en büyük hayranlarından” biri olmadığını ve Buffett’in yaptığı şeyin “oldukça sıkıcı” olduğunu söyledi.

Dün muhtemelen COVID-19 salgınının neden olduğu tedarik hatlarının bozulması nedeniyle Tesla’nın Şangay- Çin üretim tesisinde üretimi aniden askıya aldığı bildirildi. Tesla yaptığı açıklamada; Şangay fabrikasının normal bakım ve üretim hattı ayarlamaları yürüttüğünü söyledi.

Bunun anlamı şu ki şu anda Tesla’nın üç fabrikasından (ABD, Meksika ve Çin’deki) hiçbirinde otomobil üretilmiyor.