Yükleniyor...

The Guardian’a Göre Türkiye’de Bitcoin’e (BTC) Olan İlginin Artışında Naci Ağbal Etkisi Var

İngiliz The Guardian gazetesi ilginç bir analiz sonucu yayınladı.

8

İngiliz The Guardian gazetesi ilginç bir analiz sonucu yayınladı. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’ndaki değişiklik, ülkedeki Bitcoin (BTC) çılgınlığını tetikledi. Habere göre, Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardındaki günlerde 23 milyar Türk Lirası değerinde kripto para işlemi geçekleşti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının ardından bu durumun kripto para piyasasına olan yansımalarından bahsetti. Analiz “Türkiye’deki ekonomik çalkantı Bitcoin çılgınlığını tetikledi” başlığıyla yayınlandı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Merkez Bankası’na iki yıldan daha kısa bir süre içinde dördüncü bir başkan atandı ve TL 2018’deki döviz krizinden bu yana değerinin yarısını kaybetti. Yatırımcılar kripto para birimine yöneldi.”

Yatırımcılar Neden Kripto Paralara Yöneliyor?

Habere göre TCMB Başkanı Ağbal’ın görevden alınması şok etkisi yarattı. Bununla beraber, enflasyonun kripto paralara olan ilgiye etkisinden de bahsedildi:

“Enflasyon son 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve işsizlik yüzde 12.2 ile yüksek seyirde devam ediyor. Son ekonomik karmaşa, yatırımcıların Bitcoin’in yükselişinden kazanma ve enflasyonda korunma umuduyla ülkede kripto para işlemlerinde artışa yol açtı.”

The Guardian, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonu ve devam eden ilk birkaç günde toplamda 23 milyar lira değerinde kripto para işleminin gerçekleştiğini ve verilere göre bu rakamın 2020’de aynı zaman diliminde 1 milyar lira olduğu belirtildi.

Google Aramaları da Arttı

The Guardian’ın analizinde Ağbal’ın görevden alınmasından önce Türkiye’de Google aramalarında kripto para birimlerinin zirveyi gördüğü belirtildi:

“Türkiye’nin kripto para birimlerine ilgisi birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde artıyor, çünkü bunlar büyük ölçüde enflasyondan etkilenmeyen sınırlı kaynaklar olarak görülüyor. Şimdiye kadar Ankara, dijital para alanını düzenlemek veya vergilendirmek için herhangi bir hamle yapmadı. Bu durum Türkiye’nin genç ve teknoloji meraklısı nüfusunun cazibesine katkıda bulunduğu.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x