Yükleniyor...

Türkiye üst sıralarda: Hangi yapay zeka coin’leri öne çıktı?

CoinGecko'nun yaptığı araştırmaya göre, yapay zeka coin'lerine en çok talep gösteren ilk üç ülke arasında Türkiye yer alıyor.

yapay zeka

CoinGecko’nun yaptığı araştırmaya göre, yapay zeka coinlerine en çok talep gösteren ilk üç ülke arasında Türkiye yer alıyor.

Bitcoin (BTC) öncülüğünde dur durak bilmeyen kripto para piyasası, yatırımcılarını mutlu etmeye devam ediyor. BTC eşliğinde 4.000 doları geride bırakan Ethereum (ETH) ise altcoin piyasasını atağa kaldırdı. Özellikle de Yapay Zeka (AI) temelli kripto paralarda büyük artış yaşandı.

yapay zeka (1)

2023’ün son çeyreğinde yükseliş yönlü hareketine başlayan AI coin’leri, NVIDIA‘nın bilanço artışıyla beraber iyice gaza bastı. Daha sonrasında ise BTC’nin ATH yapması, bu alandaki kripto paralara itici bir güç oldu. AI trendinin yaratmış olduğu etki ise pek çok kripto araştırma platformuna konu oldu.

Bu kripto araştırma platformlarında dikkat çeken bir isim Coingecko oldu. CoinGecko’nun yaptığı araştırma ışığında, yapay zeka coinlerine en çok ilgi gösteren ilk üç ülke arasında Türkiye yer alıyor. İlk sırada yüzde 18,9 ile Amerika Birleşik Devletleri yer aldı. İkinci sıraya ise yüzde 9,1 ile Birleşik Krallık oturdu. Üçüncü sıranın sahibi ise yüzde 6,5 ile Türkiye oldu.

coingecko yapayzeka siralama


Türkiye kripto ekosistemi en çok hangi AI coin’lerini takip ediliyor?

AI coin’lerine gösterilen ilgi açısından diğer ülkelere büyük bir fark atan Türkiye, küresel anlamda dikkat çekti. Çeşitli metrikler tarafından da desteklenen bu veri, Türkiye kripto ekosisteminin AI alanını ön plana çıkardığını ortaya koyuyor. Peki, Türkiye kripto camiasında yakından takip edilen AI coin’leri hangileridir?

1- Render (RNDR)

RNDR, grafik işleme gücünün dağıtılmasına imkân tanıyan bir protokol olan Render Network’ü çalıştıran Ethereum token’ıdır. RNDR’yi takas aracı olarak kullanan Render Network, görüntü ve video işlemesi gereken kullanıcıların, kullanılmayan grafik işleme gücüne sahip kullanıcılara ulaşmasını sağlamaktadır.

RNDR, haberin yazımı itibarıyla 11,51 dolardan el değiştiriyor. Piyasa değeri 4,38 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 35. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 2,25’tir.

rndr coin

2- Fetch.ai (FET)

Fetch.ai (FET), dünyayı değiştirebilecek inovatif bir projedir. Toplu öğrenmeyi sağlamak için IoT (Internet of Things) cihazlarını ve algoritmaları birbirine bağlayan yenilikçi bir platformdur. Yüksek verimli bir parçalı defter üzerine inşa edilen Fetch.ai mimarisi, merkezi olmayan problem çözme için ML (Machine Learning)/AI (Artificial Intelligence) çözümlerini dağıtma amacıyla benzersiz bir akıllı sözleşme yeteneği sunar.

FET, güncel olarak 2,76 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 2,30 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 58. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 4,73’tür.

fet coin

3- SingularityNET (AGIX)

SingularityNET (AGIX), SingularityNET platformunun native kripto para birimidir ve bu platform, dünya çapında kullanıcıların yapay zeka (AI) hizmetlerini kolayca geliştirebilmesi, paylaşabilmesi ve bu hizmetlerden para kazanabilmesi için oluşturulmuş blok zinciri tabanlı bir pazardır.

AGIX, şu an için 1,23 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri 1,56 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 74. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 0,78’dir.

agix

4- Bittensor (TAO)

Kasım 2021’de lansmanı yapılan Bittensor (TAO), eşler arası teknolojiler alanında büyük bir girişim olarak konumlanıyor. Yapay zeka (AI) ile blockchain’i birleştiren bu yenilikçi proje, makine öğrenimi sistemlerini iyileştirmeye odaklanarak bilgi alışverişi ve işleme şeklimizi radikal bir şekilde yeniden düşünmeyi amaçlıyor.

TAO, güncel olarak 691 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 4,43 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 33. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 0,51’dir.

tao coin

5- The Graph (GRT)

The Graph (GRT), blok zincirlerde veri dizinleme ve sorgulama için kullanılan merkezsiz bir protokol olan Graph’ı çalıştıran bir Ethereum token’ıdır. Tıpkı Google’ın interneti dizinlediği gibi, Graph da Ethereum ve Filecoin gibi ağlardan blok zinciri verilerini dizinler.

GRT haberin yazımı itibarıyla 0,44 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 4,2 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 37. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 5,33’dür.

grt

6- Oasis Network (ROSE)

Oasis Network (ROSE), ölçeklenebilirliği ile Ethereum (ETH) alternatifi olan, gizliliğe odaklanmış ve çok yönlü olacak şekilde tasarlanmış bir merkeziyetsiz Katman-1 blok zinciri ağıdır. Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuş olan Oasis Network, konsensüs mekanizması olarak Proof-of-Stake (PoS) modelini kullanır.

ROSE şu an için 0,47 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri 1,17 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 99. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 0,95’tir.

oasis network

7- Near Protocol (NEAR)

Near Protocol (NEAR), bir topluluk tarafından harekete geçirilen bulut hesaplama platformu olarak çalışmaktadır. Bulut hesaplama platformu olarak öne çıkan Near Protocol (NEAR), aynı zamanda Akıllı Sözleşme kabiliyeti yüksek halka açık bir blok zinciri ağıdır. Oluşumunda birbirinden etkili pek çok avantajı bünyesinde barındıran Near Protocol (NEAR), Merkeziyetsiz Uygulamalar (DApp) tarafında da oldukça önemli özelliklere sahiptir. Near Protokol (NEAR), ölçeklendirme aşaması için sharding sistemini kullanan bir Layer-1 ağıdır. Tüm bu özellikleri sayesinde Near Protocol (NEAR), Ethereum (ETH)’nun rakibi sayılabilecek güçlü bir altyapıya sahiptir.

NEAR güncel olarak 7,89 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 8,23 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 19. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 10,49’dur.

NEAR

8- Akash Network (AKT)

Akash Network, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştiricilerinin yanı sıra makine öğrenimi gibi diğer yüksek bilgi işlem, yüksek büyüme alanlarını hedefleyen merkezi olmayan bir bulut bilişim pazarıdı. Akash, Cosmos Hub’ın bir parçası olarak var olur, projeyi farklı blok zincir ağlarından oluşan geniş bir alana yerleştiren ve birçok farklı geliştirme platformuna hizmet etmesine izin verir.

AKT şu an için 6,01 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri 1,38 milyar dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 83. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 0,92’dir.

Akash cover

9- Ocean Protocol (OCEAN)

Ocean Protocol (OCEAN), işletmelerin ve bireylerin kendi verilerini, AI, Big Data ve veri tabanlı hizmetlere alıp satmasına olanak sağlayan bir protokolüdür. Ocean Protocol’ün yerel fayda ve yönetişim tokenı OCEAN tokendır. Ethereum (ETH) block zincirinde çalışan Ocean Protokol, kullanıcılarına veri takası üzerinden kripto para kazanma fırsatı verir. En iyi AI ve Big Data uygulamaları arasında gösterilen Ocean Protocol, veri üreticileriyle tüketicilerini bir araya getiren özgün bir platformdur.

OCEAN haberin yazımı itibarıyla 1,20 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri 683 milyon dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 137. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 0,80’dir.

OCEAN Nedir 1092x640 1

10- AIOZ Network (AIOZ)

AIOZ, bir Layer-1 blockchain olan AIOZ Network’ün yerel token’ıdır. Yukarıdaki AIOZ Network fiyat grafiği güncel AIOZ fiyatını göstermektedir. AIOZ Network’ün ana amacı akış endüstrisini merkezsizleştirmektir.

AIOZ güncel olarak 0,77 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri 836 milyon dolardır. CoinMarketCap‘e göre piyasa değeri açısından 118. sırada yer alıyor. Son 24 saatteki fiyat değişimi ise yüzde 13,80’dir.

AIOZ

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner