Yükleniyor...

Twitter CEO’su Jack Dorsey: Siyahi Amerikalılar için Bitcoin’in (BTC) Ayrı Bir Yeri Var

Twitter CEO'su Jack Dorsey, attığı tweet ile takipçilerini Bitcoin'in (BTC) Afroamerikalılar toplumuna fayda sağlama potansiyelini ele alan bir kitabı okumaları önerisinde bulundu.

Ekran Resmi 2020 02 23 21.24.55

Twitter CEO’su Jack Dorsey, attığı tweet ile takipçilerini Bitcoin’in (BTC) Afroamerikalılar toplumuna fayda sağlama potansiyelini ele alan bir kitabı okumaları önerisinde bulundu. Dorsey’inde tavsiye ettiği kitap, ırk olarak azınlık olan Afroamerikalılar’ın geleneksel finans sisteminde karşılaştıkları zorluklara dikkat çekiyor.

“Bitcoin and Black America” isimli kitap, kripto para biriminin Afroamerikalılar’a finansal özgürlük getirmede oynayabileceği rolün derinlemesine ele alınıyor. Yazar Isaiah Jackson, siyahilerin geleneksel bankacılık sisteminde oldukça geri kaldıklarını ve güçlü bir alternatif olarak Blockchain teknolojisine yönelmeleri gerektiğini savunuyor.

Jakson’a göre, bu değişimi benimseyecek siyahiler, zenginliklerini yönetmek için mevcut bankacılık sistemine ihtiyaç duymadıklarını anlayabilecekler. Ayrıca siyahilerin bir kısmının Bitcoin’in (BTC) bir aldatmacadan (scam) ibaret olduğunu düşündüklerine dikkat çeken yazara göre bu algı bir an evvel değişmeli. Jackson’un kitabı aslında geçtiğimiz Temmuz ayında raflardaki yerini aldı fakat kripto para piyasasının son günlerde hareketlenmesi ile birlikte yeni yeni ilgi görmeye başladı.

Bugüne kadar Blockchain teknolojisinin az gelişmiş olan bölgelerde fayda sağlama potansiyeli hakkında çok açıklamalar yapıldı. Özellikle fakir ülkelerde sınırlı olarak işlem yapılabilen bankacılık sistemi ile Amerika’daki azınlık mahallelerinde ki bankacılık hizmetlerinin eksiliği arasında benzerlik görülmekte. Bankalar, marketler ve sağlık alanında faaliyet gösteren firmalar bu tür mahallelerde şube açmaktan kaçınıyor. Sonuç olarak bu durum o mahallelerde yaşayan insanlar için büyük bir sorun.

Diğer bir yandan azınlıkta olan bu insanlar için finansal sömürünün olduğu da bilinen bir gerçek. Bu kesim için ATM kullanmak, çekleri nakite çevirmek ve para transfer işlemleri çok daha maliyetli ve zor. Bu yüzden kripto para birimlerini kullanmalarının son derece faydalı olacağı üzerinde duruluyor.

Bu kadar zorluk göz önüne alındığında özellikle Afro Amerikalılar’ın kripto para birimlerini kullanmada diğerlerine göre daha hızlı davranmaları gerekiyor. Bu sebeple Jackson kitabında, yanlış bilgi ve bilgi eksikliğinin önüne geçmenin yollarına değinerek, daha geniş bir finansal özgürlük için değişime ihtiyaç olduğunu ve bu değişim için geç kalınmaması gerektiğine belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner