Yükleniyor...

Ünlü Bitcoin Destekçisi Önerilen Kripto Para Yasasına Karşı Çıktı

İnsan Hakları Vakfı Baş Strateji Sorumlusu Alex Gladstein, 2020 Kripto Para Yasası'nı finansal gizliliğe yönelik bir saldırı olarak tanımladı.

Kripto Para Yasası

İnsan Hakları Vakfı Baş Strateji Sorumlusu Alex Gladstein, 2020 Kripto Para Yasası’nı finansal gizliliğe yönelik bir saldırı olarak tanımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Taslak olarak sunulan tasarının bir kısmına atıfta bulunan Bitcoin destekçisi Gladstein, bu tasarının yasalaşması halinde işletmelerin müşterilerini izleyebileceğini ve böyle bir yasanın finansal gizliliğe ve demokratik özgürlüğe aykırı olduğunu belirtti.

ABD’deki Regülasyon Hazırlıkları

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Paul Gosar, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’in (BTC) ve diğer kripto varlıkların üç ayrı kurum kontrolünde denetleneceğini belirterek 2020 Kripto Para Yasası’nın revize edilen halini tanıttı.

Tasarıya göre, ABD’de yer alan üç ayrı düzenleyici kurum sektöründeki regülasyonları üstlenecekler; Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC), Mali Suçları Koruma Ağı (FinCen) ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) aracılığıyla Hazine Sekreterliği’nin bu görevi üstlenmesi planlanıyor.

Hukuk Analisti Robert Kim de Gladstein gibi tasarıya karşı çıktı ve yaptığı açıklamada, taslak tasarıdaki üç kuruma düzenleme yetkisinin verilmesinin otoriteyi bozacağını, sisteme netlik getirmek yerine daha fazla kargaşaya neden olabileceğini belirtti.

Kripto birimleri temel olarak belirli bir otoriteye bağlı kalmadan insanların birbirleri arasında para transferi gerçekleştirebilecekleri bir para birimi / değer aktarım aracı olarak tasarlandılar. Genel anlamda merkeziyetsiz bir ortamda çalışırlar ve insanlara nakit işlemler yaparken anonimlik kazandırırlar. Ama bu şekilde tamamen takip edilemez olması da maalesef küresel anlamda bazı suçlarda kullanılmalarının önünü açıyor ve bu durum kripto varlıkların benimsenmesini ve yaygınlaşmasını engelliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x