Yükleniyor...

Vadeli işlemlerde temizlik devam ediyor: Karar öncesi hazırlık!

Spot Bitcoin (BTC) ETF kararı için nabızlar tutulmuşken vadeli işlemlerdeki kaos ortamı dikkatlerden kaçmadı.

Fotoram.io 130

Spot Bitcoin (BTC) ETF kararı için nabızlar tutulmuşken vadeli işlemlerdeki kaos ortamı dikkatlerden kaçmadı.

Yalnızca iki gün içinde netliğe kavuşacak olan spot BTC ETF süreci, türev piyasaları direkt olarak salladı. BTC‘nin 44.000 dolarda fiyatlamasına rağmen altcoin’lere neredeyse hiçbir para akışı olmaması, yükseliş yönlü düşünen yatırımcıları üzdü. Karar haftasına kadar neredeyse hiç fire vermeden yükselen altcoin’ler, önümüzdeki süreç için gerilimi artırdı. Bu durumun etkileri Coinglass’ten alınan likidasyon verilerine net bir şekilde yansıdı.

Ekran Resmi 2024 01 08 09.52.19

Yükselişe kolay kolay izin verilmiyor!

Altcoin’lerin ezilmesiyle beraber giderek dikkat çeken vadeli işlemler tarafı, long yönlü işlemlerdeki tasfiyelerle gündeme geldi. Son 24 saatte 212,91 milyon dolarlık likidasyon sağlanırken bu miktarın 172,83 milyon dolarlık kısmını long yönlü pozisyonlar oluşturdu. Toplamda 127.974 kripto yatırımcısı tasfiye olurken, tek bir işlemdeki en büyük tasfiye değeri OKX borsasında ETH/USD paritesinde 2 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Borsa tarafındaki verilere bakıldığında ise sonuçlar şaşırtmadı. Neredeyse tüm borsalarda long yönlü işlemlerin likidasyon oranı yüzde 80’in üzerinde oldu. Binance, 100,63 milyon dolarlık, OKX, 66,21 milyon dolarlık, Bybit ise 26,25 milyon dolarlık likidasyon kazancını cebine koydu.

Ekran Resmi 2024 01 08 09.52.31

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner