Yükleniyor...

WhatsApp’ta Para Transferi Devri Başladı! WhatsApp Para Transferi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda WhatsApp para transferi nedir, WhatsApp para transferi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

whatsapp para transferi nedir whatsapp para gonderme

Bu yazımızda WhatsApp para transferi nedir, WhatsApp para transferi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Facebook’un sahip olduğu dünyanın en ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp, artık para transfer edebilmek için de kullanılabilecek. Bu para transfer sistemi şimdilik sadece Hindistan’da resmi olarak duyuruldu. Peki bu yöntem nasıl çalışıyor? Ne gibi avantajları var? Gelin birlikte inceleyelim.

WhatsApp Nedir?

Öncelikle kısaca WhatsApp nedir sorusunun cevabına birlikte bakalım. WhatsApp, yalnızca bir Wi-Fi bağlantısıyla görüntülü ve sesli arama yapmanızı, metin mesajları göndermenizi ve daha fazlasını yapmanızı sağlayan ücretsiz, çok platformlu bir mesajlaşma uygulamasıdır. Akıllı telefonlar için tasarlanmıştır, masaüstü ve web sürümleri de bulunmaktadır. WhatsApp’ın küresel popülaritesi büyük ölçüde erişilebilirliği, çapraz platform işlevselliği ve basit, anlaşılır özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

WhatsApp Para Transferi Nedir?

WhatsApp Pay, yani WhatsApp ödeme özelliği artık Hindistan’daki kullanıcılar için aktif halde. Facebook’un sahip olduğu popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ödeme hizmetlerini 6 Kasım 2020’de Hindistan’da başlattı. Sohbet içi özelliği olan WhatsApp artık ülke çapındaki kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

WhatsApp Pay, mesajlaşma uygulaması içindeki kullanımı kolay bir UPI ödeme özelliğidir. Kullanıcıların sohbet sırasında birbirlerine para gönderip almalarına olanak tanır. Uygulama para gönderip almak için ülkedeki büyük bankalardan oluşan bir koalisyon tarafından inşa edilen bir ödeme altyapısı olan UPI’yi kullanmaktadır.

WhatsApp Pay özelliği ilk olarak 2018’de Hindistan’da piyasaya sürüldü, ancak veri güvenliği endişelerini dile getiren yetkililer tarafından düzenleyici onayların olmaması nedeniyle Beta modunda kaldı. Perşembe günü, Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI), başlangıçta 20 milyon kullanıcıyla kademeli bir şekilde genişlemesi için WhatsApp’a onay verdi:

“Bugünden itibaren Hindistan’ın her yerinden insanlar WhatsApp aracılığıyla para gönderebilecek. Bu güvenli ödeme deneyimi sağlar. WhatsApp ile para transferi en az mesaj göndermek kadar kolay.”

WhatsApp Para Transferi Nasıl Yapılır?

Henüz ülkemizde olmamasına rağmen şimdiden WhatsApp para transferi nasıl işliyor öğrenmek iyi olabilir. oldukça basit bir etkinleştirme yöntemi bulunmaktadır.

Telefonunuzda WhatsApp Pay’i nasıl etkinleştirirsiniz?

  1. WhatsApp mesajlaşma uygulamasını açın
  2. Herhangi bir kişiyle sohbet penceresini açın
  3. Dosya paylaşım simgesine tıklayın ve ödeme seçeneğini seçin
  4. Karşınızdaki kişiye ödeme başlatın
  5. Banka hesabı ayrıntılarınızı onaylayın ve kurulumu tamamlayın

WhatsApp Pay Nasıl Kullanılır?

WhatsApp aracılığıyla para göndermek oldukça kolaydır ve bunu yalnızca sohbet penceresindeki dosya paylaşım simgesine dokunarak yapabilirsiniz. “Ödeme” seçeneği, dosya paylaşım menüsünde görünecektir. Etkinleştirildikten sonra, kullanıcılar ödeme penceresine girerek kişilerine para gönderebilirler. WhatsApp Pay hizmeti UPI yöntemiyle çalışır ve parayı göndermek veya almak için hesap numarası ve IFSC kodu gibi banka hesabı ayrıntılarını sağlamaya gerek yoktur. Para, kişi listenizde olmayanlara da bir QR kodu taranarak gönderilebilir.

whatsapp para yollama ozelligi

WhatsApp Ödeme Hizmeti Kimlerle Çalışacak?

WhatsApp para transferi/ödeme hizmeti için HDFC Bank, Axis Bank, CICI Bank, The State Bank of India, Jio Payments Bank ile birlikte çalışmalar yürütecek. Hindistan’da WhatsApp par gönderme özelliği artık hem iOS ve hem de Android’lerin en son sürümlerinde kullanılabilir durumda.

Sonuç

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Hindistan’ın UPI’yi bir ödeme altyapısı oluşturarak mikro ve küçük işletmeler için bir fırsatlar dünyası açtığını söyledi. Zuckerberg ayrıca Hindistan’da WhatsApp Pay’i mümkün kılan herkese teşekkür etti:

“UPI ile Hindistan gerçekten özel bir şey yarattı ve Hint ekonomisinin bel kemiği olan mikro ve küçük işletmeler için bir fırsatlar dünyası yaratıyor. Hindistan, böyle bir şeyi yapan ilk ülke. Başardığımıza sevindim. Bu çabayı desteklemek ve daha dijital bir Hindistan’a ulaşmak için birlikte çalışmak gerekiyor. Bunu mümkün kılan tüm ortaklarımıza teşekkür etmek istiyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner