Anasayfa Haberler XRP Fiyatı 2020'de 692 Dolara Ulaşabilecek mi?

XRP Fiyatı 2020’de 692 Dolara Ulaşabilecek mi?

CoinMarketCap verilerine göre mevcut XRP fiyatı şu an yaklaşık 0.25 dolar. XRP’nin büyük bir ivme kazanmasına ve değerini 2020’de 692 dolara çıkarmasına yardımcı olabilecek bazı faktörler neler?

İstatistiklere göre, günlük uluslararası ödeme hacmi yaklaşık 10 trilyon dolara, SWIFT uluslararası ödeme sistemi ise 5 trilyona eşittir. Bu 1972’de tasarlandı, ancak birçok banka hala eski, 40 yıllık yazılımı kullanıyor. Sınır ötesi banka hesapları 27 trilyon dolar nakit tutuyor. Yukarıda belirtilen uluslararası ödemelerin hacmini düşünelim. Bankalar tarafından yapılan sınır ötesi ödemelerin çoğunluğu Ripple çözümleri ile akmaya başlayacaksa, XRP fiyatında yüzde 2000’e kadar kazanç sağlanabilir. Bu fiyat seviyesi, kripto para piyasasını 27 trilyon dolara çıkaracağından, yaklaşık 692 dolar fiyat seviyesine ulaşmak anlamına gelir.

ABD’deki ekonomik sıkıntılar, fiat enflasyonunun krizi ve internetin gelişimi, ödeme konusunda alternatif yöntemlerine şans verilmesini sağlıyor. Bir zamanlar bir dolardan daha az fiyatlandırılan, şimdi 8 bin 500 dolardan fazla olan Bitcoin, kripto sahiplerinin “havadan” para kazandığı söylemlerine yol açıyor. Peki bunu kim istemiyor ki?

XRP Yasal Ödeme Sunuyor

Fortune dergisinden iyi notlar alan ve ağına sürekli olarak daha fazla banka ekleyen Ripple Labs fiziksel takas odası altyapısının sanal bir kopyası için bir kod sağlayıcısı olarak çalışıyor. Blockchain’in kendisi doğrudan firmaya bağlı olmasa da, Ripple Labs para arzının yüzde 50’sinden fazlasını kontrol ediyor.

2019 boyunca, kripto piyasası büyük darbe aldı. Bitfinex draması, çift harcama hatası ve yavaş işlem onayları, Bitcoin’i yavaşça yiyen üç büyük şeytan haline geldi. Sahiplerinin çoğu Bitcoin’e bakar ve “tüm madeni paraların babası”nı düşünür. Ancak gerçek, herkesin olmasını istediği kadar parlak olmayabilir. Yapılan araştırmalara göre Bitcoin’in temel geliştiricilerinin karanlık başkentler ve kötü bir üne sahip firmalara sürekli ve açık bir şekilde bağımlı olduklarını göstermektedir.

Monero, Bitcoin Cash ve Ethereum Classic gibi gizlilik paraları, anonimlik ve ademi merkeziyetçiliği kitlelere geri getirmek istiyor. Onlar sadece mafya üyelerine değil, herkese kolay para aklama hizmeti sunuyor. Gördüğümüz gibi, bir süre sonra bu paralar farklı koşullar altına düşebilir. ‘Temiz’ kripto paraları elde etmenin tek güvenilir yolu, bunları yasal işe ödeme olarak almak veya doğrudan madencilerden satın almaktır.

Ripple bunlardan uzakta başka bir yaklaşım benimsemeyi seçti. Ödeme uzlaştırma katmanlarını bankalara sunarak token sahiplerinin risklerini en aza indirdi. Şirket, aynı Blockchain üzerinde çalışan iki ürün sunuyor. Bir ürün, sadece bankalar tarafından aralarındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan yerleşim katmanı. Bunu kullanarak birçok tür sanal varlık, hatta altın dahi gönderilebiliyor.

Ripple, bankalara, fonlara, saklama hizmetlerine ve diğer finansal kurumlara hızlı, ucuz ve güvenilir blockchain ödemeleri sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kurumlar müşterinin fonlarına dikkat eder ve “kirli” parayı kendileri belirler. Ardından, temiz, vergiye saygılı bir ödeme Ripple ağına gittiğinde, Chainalysis veya Crystal Blockchain aracılığıyla ‘kontrol edilmesi’ gerekmez. XRP token işlemleri sayesinde ağda anonim ödemeler elbette mümkün. Ancak, düşük fiyatlar ve birinci katın B2B yönelimi sayesinde, XRP farklı dolandırıcılık, darknet ilaç tüccarları ve para aklama uzmanları için hareketli bir alan değil.

 

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

14 YORUM

 1. Tamam. İyi güzel de neden 692 dolar? Hiç bir teknik gösterge vs. bilgi yok. Kafadan atmasyon rakamlar vermeyin. Yarın bende bir yazı döktüreyim 879 dolar diyeyim. Nasılsa atmak serbest. Lütfen. Ama bakın lütfen diyorum. Ufak atın yoksa civcivler aç kalacak.

 2. Bu ne sacma yazi.. sanki finans dunyasi kripto paraya muhtac.. 40 yillik sistemi kullaniyorlar yazmissiniz ama alakasi yok. Bana kalirsa ripple’in ulasacagi maks seviye 1 dolar

  • Finans dünyası bundan bir süre sonra kripto paraya muhtaç olacak, dünya yenileniyor teknoloji gelişiyor. O zaman Ripple herkesin tozunu attıracak. Görürsünüz

 3. Öyleyse herkes zengin olur.
  Daha bu ülke çiflik bank vakasını unutmuş değil.
  Kiripto para borsaları tuzaklarla dolu bir gece ansızın yatırım yapılan borsa kapatıldımı.
  Kimsey birşey talep edemez.
  Örnek btctürk borsası sözleşmesini iyi okuyun.
  Nediyor btctürk sitemizde yaşanacak teknik arızalardan dolayı kayıp zarar ziyandan biz sorumlu değiliz.
  Birde btctürk kazandığınız parayı geri iyade talepinde bulunur.
  Bu tür durumla karşılaşırsanız.
  Noter yoluyla sözleşmeyi tek taraflı fesih edin.

 4. Kiripto para borsaları tuzaktır.
  Örnek btctürk borsası sözleşmesini iyi okuyun
  Diyorki siteten kaynaklanan zarar ziyandan btctürk sorumlu değildir.
  Birde para kazandınız diyelim geri iyade talep edebilirler.
  Budurumda yapmanız gereken sözleşmeyi tek taraflı fesih
  edin.
  En önemli gerekçe bizden alınan paralarla kazanc elde edip bize hiçbirşekilde kazanç sağlamadan zarara uğratmaları.

 5. 692 değil, dava sonucu ve banka yanıtları sonunda 2000 kat artış bekleniyor (593$) ve bu artış kısa bir sürede yani ya 1-2 haftalık periyod ya da dakikalar içerisinde gerçekleşebilir. Fakat XRP sorunlu bir birim. Olumsuz gelişmeler karşısında ise Ripple dahi XRP ye üvey evlat muamelesi yapabilir.

 6. BTC turk e para yatırıp xrp aldık diyelim veya tether vs. Neyse fiyat arttı satıp TL ye çevirmek istedik. Paramızı geri ödememe gibi bir durum olabilir mi yani anlayamadım?..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

775BeğenenlerBeğen
197TakipçilerTakip Et
12,171TakipçilerTakip Et
72AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar