Yapay Zeka Hisselerindeki Artış Kriptoya Yansır mı? • Coinkolik
Yükleniyor...

Yapay Zeka Hisselerindeki Artış Kriptoya Yansır mı?

Yapay zeka ile ilgili hisseler, NVIDIA'nın öncülüğünde değerlenmeye devam ediyor, bu durum kripto endüstrisini etkileyebilir mi?

yapay zeka kripto

Yapay zeka ile ilgili hisseler, NVIDIA‘nın öncülüğünde değerlenmeye devam ediyor, bu durum kripto endüstrisini etkileyebilir mi?

Dünyayı giderek saran yapay zeka teknolojisi (AI), son günlerde ilgili hisseleri de yukarı taşıdı. Neredeyse tüm hizmetlerde kullanılan yapay zeka, her geçen gün yatırım almaya ve ön planda olmaya devam ediyor. Bu durum yapay zeka ile ilgili hisseleri ve kripto paraları zaman zaman üst seviyelere taşıyor. NVDIA’nın son dönem bilançosuyla ateşlenen yapay zeka hisselerinin teknolojiyle ilgili kripto paralara yansıyabilir mi?

Ekran Resmi 2023 06 13 15.35.23

Yapay Zeka Hisseleri NVIDIA ile Patlama Yaptı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

NVIDIA, ilk çeyrek sonuçlarına ait finansal raporunu yayınladı. Popüler teknoloji şirketi, içinde bulunulan ikinci çeyrek gelirlerini tahminlerin yüzde 50 üzerinde gerçekleşeceğini belirtti. Ayrıca NVIDIA, ChatGPT ve benzeri birçok hizmete fayda sağlamak amacıyla kullanılan yapay zeka’ya yönelik artan talebi karşılamak için arzı artırdığını ifade etti. Bu açıklamalardan sonra yapay zeka ile bağlantılı hisseler uçuşa geçti.

NVIDIA’nın hisseleri neredeyse yüzde 30 oranında artarak 391,50 dolara gelip rekor seviyeye ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte NVIDIA’nın piyasa değeri yaklaşık olarak 200 milyar dolar artarak 950 milyar doların üzerine çıktı. Yapay zekaya finans anlamında öncülük eden NVIDIA, hem hisse hem de kripto paralar anlamında bir çok projeye değer kattı.

Nvidia 2023 mali raporunu acikladi Satislar nasil etkilendi 3

LRCX, ASML gibi hisselerde kısa sürede yüzde 10’dan fazla yükseliş gözlemlendi. Hisse bazında değerlendirdiğimizde süre-oran bazlı iyi bir performans sergilediği görülüyor. NVIDIA’nın yükselişine zemin hazırladığı diğer yapay zeka hisseleri, gün geçtikçe daha da ilgi topluyor. Haberin yazımı itibariyle pek çok AI hissesinin son günlere göre pozitif fiyatlaması, bunun en net örneklerinden birisi oldu.

Kripto Paralarda Yapay Zeka Trendi Görülebilir mi?

NVIDIA, ilk çeyrek sonuçlarına ait finansal raporundaki verilerin pozitif alması, kripto endüstrisine de yansıyarak ilgili kripto paraların kısa sürede patlamasına imkan sağlamıştı. AGIX, FET, GRT gibi birçok yapay zeka temalı kripto paralar, en çok yükselenler listesinde yer bulmaya devam ediyor.

Yapay zeka bazlı hisselerin tekrardan ön plana çıkarak kısa vadede potansiyelli artışlar göstermesi, kripto tarafındaki yapay zeka furyasını ateşleyebilir mi? Şu an için SEC baskılarıyla boğuşan kripto ekosistemi, bir yandan da borsalardaki likidite sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Ek olarak kurumsal şirketlerin altcoin satışı gerçekleştirmesi, piyasaya olan güveni sarsarak büyük fiyat düşüşlerine yol açtı.

NVIDIA Dell yapay zeka

Henüz yapay zeka hisselerindeki artışlar kripto paralara yansımasa da analistler ve uzmanlar bu trendin zaman içinde kripto paralarda görüleceğini savunuyor. Düzenleyici baskıları, borsaların teknik problemlemleri ve kurumsalların altcoin’lere olan negatif tutumu yalnızca yapay zeka alanını değil, Web3, metaverse, NFT ve memecoin’lere de geçit vermiyor. Sektör üzerindeki yükün hafiflemesi durumunda yapay zeka ile ilgili kripto paralarda tekrardan bir yükseliş dalgası mümkün görünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x