Yükleniyor...

Zcash’de Yaşanacak İlk Yarılanma Enflasyon Sorununu Çözebilir

Bir kripto para da madencilik ödülünün yarıya indirilmesi, yarılanmanın gerçekleştiği kripto para da arzı değiştirdiği için genellikle fiyatların üzerinde önemli bir etkiye sahip olur ve bu durum kripto pazarında oldukça olumlu karşılanır.

zcash icin gerceklesecek olan yarilanma enflasyonu dusurebilir

Bir kripto para da madencilik ödülünün yarıya indirilmesi, yarılanmanın gerçekleştiği kripto para da arzı değiştirdiği için genellikle fiyatların üzerinde önemli bir etkiye sahip olur ve bu durum kripto pazarında oldukça olumlu karşılanır.

Piyasa değeri bakımından en büyük kripto para olan Bitcoin’in (BTC) üçüncü yarılanması 11 Mayıs tarihinde gerçekleşti ve blok başına verilen ödül 12.5 BTC seviyesinden 6.25 BTC seviyesine düşürüldü. Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de de benzer şekilde yarılanmalar yaşandı.

Şimdi ise 2016 yılında oluşturulan, piyasa değeri bakımından en büyük 26.kripto varlık olan ve madencilik algoritması kullanan gizlilik odaklı kripto varlık Zcash’in (ZEC) Kasım ayı içerisinde 1.06.400. bloğunda bir yarılanma yaşaması bekleniyor. Bu yarılanma sonrası blok başına verilen ödül Bitcoin gibi 12.5 ZEC seviyesinden 6.25 ZEC seviyesine düşürülecek.

ZCash’in arzı da Bitcoin gibi 21 milyon ile sınırlı olsa da, enflasyon oranı diğer büyük kripto paralara göre oldukça yüksek seviyede. ViewBase tarafından sağlanan verilere göre yıllık enflasyon oranı %28.19 olan ZCash’e kıyasla Bitcoin’in enflasyon oranı %1.44 seviyesinde.

Zcash’in yüksek enflasyon oranı uzun zamandır yatırımcılar ve analist topluluğu için endişe kaynağı oldu. Aralık 2019’da popüler analist Josh Olszwick, “ZEC bir ülke olsaydı, %32 ile dünyadaki en yüksek 8.enflasyon oranına sahip olurdu.” dedi.

Birçok gözlemci, yarılanmaların arz açığı oluşturduğunu ve böylece fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu savunuyor. Bu inanış temel olarak Kasım 2012 ve Temmuz 2016’da ilk iki yarılanma sonrası Bitcoin fiyatında yaşanan ciddi artışlardan kaynaklanıyor.

Son aylarda Zcash, hem ABD doları hem de Bitcoin’e karşı tüm zamanların en düşük performansını gösteriyor. Bununla birlikte, Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen yarılanma sonrası, yatırımcılar yüksek enflasyon oranı nedeniyle ZEC’yi cezalandırmayı bırakabilir ve bu durum da kripto paranın fiyatlanmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca kripto varlıklar genel olarak yarılanma sonrası yükseliş eğilimine geçerler. Örneğin Litecoin’in (LTC) 5 Ağustos 2019 yılında yarılanması gerçekleştikten sonra, Bitcoin ve ABD Dolarına karşı zayıf hareketine rağmen, yılın ikinci çeyreğinde %100 oranında artış gösterdi.

Benzer şekilde Zcash’de de yarılanma sonrası enflasyonun düşmesi ve fiyat açısından yükseliş eğilimine geçmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner