Yükleniyor...

2024’ün ilk üç ayında en çok hangi kategoriler kazandırdı?

Kripto para analiz platformu CoinGecko son yayımladığı raporla dikkatleri üzerine çekti.

trend coinler (2)

Kripto para analiz platformu CoinGecko son yayımladığı raporla dikkatleri üzerine çekti. 2024’te en çok kazandıran trendleri ele alan CoinGecko kripto yatırımlarının getirilerini ele aldı. Uzun yıllardır sektörde yer edinmiş bazı trendler kazandırmaya devam ederken, yeni trendler ise getiri oranlarında ağırlığını koydu. Peki bu trendler hangileri? Ve belki de en önemlisi: Hangileri ne kadar kazandırdı?

1- Memecoin’ler (%1313)

Kripto endüstrisinin olmazsa olmazı memecoin‘ler 2024’e iyi bir giriş yaparak yükseliş sinyallerini vermişti. Özellikle Solana ağında üretilen memecoin’ler ününe ün katarken, bu trendi bu trendi üst seviyelere taşıdı. Bitcoin’in (BTC) boğa koşusuyla rüzgarı arkasına alan memecoin’ler, CoinGecko verilerine göre en çok kazandıran trend oldu. 2024’ün başından bu yana toplamda yüzde 1313 getiri sağlayan memecoin kategorisi, gündemi meşgul etmeye devam edecek gibi duruyor.

Mart ayında memecoin trendini parlatan Brett (BRETT) yüzde 400’lük, Book of Meme (BOME) yüzde 1900 ve cat in a dogs world (MEW) ise yüzde 730’luk artışıyla son günlerde iyiden iyiye ön plana çıktı.

memecoinler 3 nisan

2- RWA (%286)

Real World Assets (RWA) kategorisi geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock CEO’sunun açıklamalarıyla adeta piyasayı kasıp kavurdu. BlackRock’ın RWA trendini ön plana çıkarmasıyla bu alandaki kripto paralar adeta uçuşa geçti. CoinGecko raporuna göre RWA kategorisi yüzde 286’lık getirisiyle ikinci sırada yer aldı.

En büyük RWA tokenlerından MANTRA (OM) ve TokenFi (TOKEN) sırasıyla yüzde 1074,4 ve yüzde 419,7 ile en fazla yükselen projeler olurken, XDC Network (XDC) yüzde 15,6 düşüş yaşayan tek token oldu. 

RWA gorsel

3- Yapay zeka (%222)

Son zamanların en istikrarlı trendlerinden yapay zeka (AI) sadece kripto piyasası değil hisse senedi piyasalarında da etkisini gösterdi. NVIDIA’nın pozitif gelen kazanç raporlarıyla daha fazla talep gören AI alanı, bu alandaki kripto paraların keskin yükselişiyle gündeme geldi. CoinGecko’nun verileri doğrultusunda AI kategorisi yüzde 222’lik getiri sunarak üçüncü sırada yer edindi.

AIOZ Network (AIOZ) yüzde 480,2 ve Fetch.ai (FET) yüzde 378,3 ile önde gelen tüm büyük AI projelerinden fazla kazanç getirdi.

yapay zeka (1)

4- DeFi (%99)

Bir dönemin en popüler trendlerinden merkeziyetsiz finans (DeFi), 2024’e iyi bir giriş yapmasa da daha sonrasında toparlamayı bildi. Diğer trendlerin daha güçlü olmasıyla nispeten arka planda kalan DeFi bu alandaki kripto paraların atağa kalkmasıyla kendisini hatırlattı. DeFi kategorisi yüzde 99’luk getirisiyle listenin dördüncü sırasına oturdu.

Merkeziyetsiz finans protokolü Uniswap (UNI) yüzde 190’lık, Ribbon Finance (RBN) ise yüzde 430’luk devasa getiri oranlarına imza attı.

defi

5- DePIN (%81)

Blokzincir ağlarının fiziki altyapılara dönüşmesine olanak sağlayan DePIN, 2024’ün gelecek vadeden trendleri arasında görülüyor. Bir dönemin revaçtaki kategorilerinden Nesnelerin İnterneti (IoT), DePIN ile günümüzde tekrar su yüzüne çıkıyıor. Bu alandaki kripto paraların ise yavaş yavaş benimsenmesi DePIN’e dair umut verdi. DePIN kategorisi yüzde 81 getiri oranıyla listenin beşinci sırasına oturdu.

DePIN token’ları arasında en iyi performansı gösterenler yüzde 292,5 artışla Arweave (AR), yüzde 133,7 artışla Livepeer (LPT) ve yüzde 124,5 artışla Theta Network (THETA) oldu. Öte yandan Helium (HNT) ilk çeyrekte %10,5 düşüş yaşayan tek büyük DePIN tokeniydi.

DePIN 3 NISAN trend

6- Katman-1 (%70)

Kripto para piyasasında çok büyük bir paya sahip olan Katman-1 projeleri bu yükseliş döneminde de parlama yaptı. Piyasa değerleri halihazırda yüksek olan Katman1’ler, diğer projelere kıyasla daha düşük getiri oranları getirmesine rağmen kripto yatırımcılarının güvenli limanıydı.

2024’ün başından beri yüzde 70’lik getiri oranı sağlayan Katman-1 kategorisi listede altıncı sırada yer aldı.

En iyi performans gösteren büyük Katman-1 projeleri yüzde 131,2’le Toncoin (TON) ve yüzde 130,5’lik getiri oranıyla Bitcoin Cash (BCH) oldu.

layer 1 trend

7- Gaming (%64)

Kripto piyasasında dönem dönem kendini gösteren gaming kategorisi yüzde 64’lük getiri oranıyla listenin yedinci sırasına oturdu. Sosyal medyada kullanıcıların yakından takip ettiği airdrop furyası, gaming alanını daha geniş kitlelere tanıttı. Çeşitli projelerin airdrop gerçekleştirerek oyun tutkunlarını ödüllendirmesi sektörde büyük bir yankı yarattı.

Gaming alanında en çok kazananlar yüzde 124,0 ile Echelon Prime (PRIME) , yüzde 123,0 ile Gala (GALA) ve yüzde 112,3 QTD ile Ronin (RON) oldu.

GameFi trend

8- Katman-2 (%39)

Geçtiğimiz seneden itibaren popülerleşen Katman-2’ler henüz tam olarak boğa koşusu gerçekleştiremese de bu kategorideki bazı projeler kayda değer artışlarıyla dikkatleri üzerine çekti.

Diğer kategorilere kıyasla vasat bir performans ortaya koyan Katman-2’ler yüzde 39’luk getiri fırsatı sunarak listenin sekizinci sırasında yer edindi.

Büyük Katman-2 projeleri arasında yerleşik Ethereum L2’ler en düşük performansı gösterdi: Arbitrum (ARB) yüzde 5,6 getiri elde etti, Polygon (MATIC) yüzde 1,2 ve Optimism (OP) çeyreği yüzde 1,2’lik hafif bir düşüşle kapattı. Öte yandan Stacks (STX) ve Mantle (MNT) sırasıyla yüzde 142,5 ve yüzde 95,8 QTD ile nispeten güçlü getiriler kaydetti. 

katman 2

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner