Yükleniyor...

Altın Destekçisi Peter Schiff: “Gördüğüm En Büyük Balon Bitcoin”

Bitcoin (BTC), Mart ayında ciddi bir düşüş yaşadıktan sonra, güçlü bir ralli geçirdi.

peter schiff bitcoin en buyuk balon min

Bitcoin (BTC), Mart ayında ciddi bir düşüş yaşadıktan sonra, güçlü bir ralli geçirdi. Lider kripto para birimi şu anda Mart ayının en düşük seviyesi olan 3.500 dolar seviyesinin çok üzerinde 13.115 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yaşanan bu ralli boyunca altın boğası ve destekçisi Peter Schiff, Bitcoin’in halen bir balon olarak kaldığını savundu. 28 Ekim tarihinde Twitter üzerinden bir açıklama yapan altın destekçisi şunları söyledi:

“Varlık balonlarının boyutunu, alıcıların ticarette sahip oldukları inanç düzeyi ile ölçersiniz. Bitcoin balonu görmüş olduğum en büyük balon. Bitcoin yatırımcıları kendilerinden çok eminler ancak dotcom balonunda yer alanlar da kaybetmeyeceklerinden emindiler.”

Shiff, vermiş olduğu bu mesajda Bitcoin’i, Dotcom Boom ve 2000’lerin konut balonu ile kıyaslıyor. Bu balonların her ikisi de, insanlık tarihinin en coşkulu pazarlarından birisiydi ancak insanlar büyük hayal kırıkları yaşadı.

Shiff tarafından yapılan bu açıklama, ünlü boğanın eleştirisel ilk açıklaması değil. Bu ayın başlarında da şunları söylemişti:

“Square’in BTC’ye 50 milyon dolar (toplam varlıklarının %1’i) yatırım yaptığı haberi üzerine Bitcoin %4 artış gösterdi. Ancak bu satın alma çoktan gerçekleşmişti. Spekülatörler, bu tarz duyuruların yeni alıcıları çekeceğine inanıyor. Gerçek haber şu ki, Square’in alım yapması bile, BTC’yi 2019’un en yüksek seviyesine çıkaramadı.”

Daha önceleri Schiff gibi düşünen birçok eleştirmen bulunuyordu. Ancak sert dille eleştiride bulunan kişiler bile zamanla Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı. Bunun en güzel örneği ise MicroStrategy’nin CEO’su Michael J.Saylor. Ünlü CEO, yıllar önce Bitcoin’i güçlü bir şekilde eleştiriyor adeta lider kripto parayı yerden yere vuruyordu.

Şimdi ise Saylor, tartışmasız Bitcoin’in en büyük destekçileriniden birisi. Hatta şirketinin şu anda 500 milyon dolar değerinde Bitcoin yatırımı bulunuyor. Kendisi de yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’e sahip ve BTC’yi gördüğü en iyi yatırım araçlarından birisi olarak tanımlıyor.

Saylor yaptığı yatırım sonrasında şu açıklamada bulundu:

“Bu yatırırım, dünyanın en yaygın kullanılan kripto para birimi BTC’nin güvenilir bir değer deposu ve uzun vadeli değer kazanma potansiyeline sahip çekici bir yatırım olduğuna olan inancımızı yansıtıyor. Kurulduğu günden bu güne, hem bireyler hem de kurumlar için yararlı özellikleri ile finansal sisteme önemli katkılarda bulunan Bitcoin, nakitten daha üstün meşru bir yatırım varlığı olarak karşımıza çıkıyor. 

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 13.081 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x