Yükleniyor...

Altına Hücum: Ünlü Firmadan Altın Önerisi Geldi

Ekonomik veriler, Covid-19 salgınının ikinci çeyrekte faaliyete ne kadar zarar verdiğini gösterdiği için, geciken tepkilerde Altının onsu ise 1900 doların üzerine çıktı.

altina hucum

Ekonomik veriler, Covid-19 salgınının ikinci çeyrekte faaliyete ne kadar zarar verdiğini gösterdiği için, geciken tepkilerde Altının onsu ise 1900 doların üzerine çıktı. Çarşamba günü, ABD Ticaret Bakanlığı, nihai tahminlerine göre, Covid-19 salgınının ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla üzerindeki etkisinin beklenenden biraz daha az olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Son rapora göre, yıllıklandırılmış ikinci çeyrek GPD %31,4 azaldı, Ekonomistler %31,7 oranında bir düşüş görmeyi bekliyorlardı. Kitco.com’da kıdemli teknik analiz yapan Jim Wyckoff’a göre altın piyasası, teknik satın almanın devam eden belirsizliğe işaret eden en son ekonomik veriler olduğunu görüyor. Aralık ayı altın vadeli işlemleri en son ons başına 1903 dolardan işlem görmüş ve gün içinde değişmemişti.

Altın Fiyat Analizi
Kaynak: Kitco Gold

Bazı emtia analistleri, son ekonomik verilerin “eski haber” olduğu için altın fiyatları için önemli bir itici güç olmadığını söyledi. Analistler, piyasa oyuncularının artık hızlı bir toparlanma için umut uyandıran ve beklenenden daha iyi veri dalgasına odaklandığını söyledi. Raporun bazı bileşenlerine bakıldığında, kişisel tüketim beklenenden biraz daha iyi. Ancak ticaret beklenenden biraz daha kötüydü. Rapor, ABD ihracatının ikinci çeyrekte, önceki tahmin olan %63,2’ye göre %64,4 düştüğünü söyledi. Bu arada, ithalat da bir önceki tahmin olan %54,0’a göre %54,1 düşüşle biraz zayıfladı.

Analistler, altın fiyatlarını Kasım 2016’dan bu yana en kötü aylık performansına sürükleyen kısa vadeli oynaklığa rağmen, altının uzun vadeli temellerinin sağlam bir şekilde yerinde olduğunu belirtti. Analistlere göre yükselen enflasyon, düşük faiz oranlarıyla birleştiğinde reel getirileri düşürerek altını çekici bir değer haline getirecek.

Altın Alın Tavsiyesi

Bloomberg HT’de yer alan habere göre UBS, geçtiğimiz hafta ons başına 1800 dolarlara kadar gerileyen altın için alım yapılabilir tavsiyesi sundu. UBS, yatırımcıların altına yönelmesi gerektiğini savundu. UBS, bu tavsiyeye gerekçe olarak ise altının ABD seçimlerinin ve salgının getirdiği risklere karşı iyi bir korumayı temsil etmesini gösterdi. Şirketin baş yatırım yetkilisi Kelvin Tay konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Altını seviyoruz. Çünkü bize göre altının onsu yıl sonunda 2000 doları bulacak gibi.”

Altın yazının yazıldığı sırada 1896 dolardan işlem görüyordu. Altın, dikkatlerin ABD teşvik paketi görüşmelerine odaklanması ve aynı zamanda dolarda yaşanan zayıflama ile beraber yukarı yönlü hareket etmeye başladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x