Yükleniyor...

Avrupa Birliği Ülkeleri MiCA’yı Onayladı

AB Konseyi, dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini ve kripto transferlerine yönelik yeni kara para aklama karşıtı tedbirleri oybirliğiyle kabul etti.

Avrupa Birligi Kripto Yasa Taslagi MiCayi Resmilestirdi

AB Konseyi, dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini ve kripto transferlerine yönelik yeni kara para aklama karşıtı tedbirleri oybirliğiyle kabul etti.

Yeni kripto kuralları, 16 Mayıs’ta Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları tarafından imzalandı. AB’nin 27 üye ülkesini temsil eden konsey, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliğini onaylayarak, Avrupa Birliği’ni kripto lisanslama rejimine sahip dünyadaki ilk büyük yargı yetkisi haline getirdi. 

Kara Para Aklama Karşıtı Tedbirler de Kabul Edildi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, kripto fon transferlerine ilişkin yeni kara para aklama karşıtı tedbirler de kabul edildi. 

Büyükelçilerin geçen hafta hem MiCA hem de vergi önlemlerine yeşil ışık yakmasının ardından yasalarda anlaşmaya varılması büyük ölçüde bekleniyordu. MiCA, cüzdan sağlayıcıları ve borsalar gibi kripto firmalarının Avrupa Birliği genelinde faaliyet göstermek için bir lisans almasını ve stablecoin ihraç edenlerin uygun rezervlere sahip olmasını gerektiriyor. 

MiCA’nın temel özellikleri Haziran ayında siyasi olarak kabul edildi. Ancak idari gecikmelere maruz kaldı. Önemli hükümler, Avrupa Birliği’nin resmi gazetesinde yayınlandıktan bir yıldan biraz fazla bir süre sonra yürürlüğe girecek ve bu da muhtemelen Haziran veya Temmuz aylarına denk gelecek. 

Maliye bakanları ayrıca, salı günü vergi makamlarının insanların kripto varlıklarına ilişkin verileri paylaşmasına olanak tanıyacak yeni tedbirlere olan onaylarını resmileştirecekler. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x