Yükleniyor...

Avrupa Maliye Bakanları, Dijital Avronun Gizliliğe Sahip Olacağını Söylüyor

Hükümetler, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için politika seçeneklerini tartışmayı sürdürüyor ancak resmi bir karar verilmiş değil.

ab

Hükümetler, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için politika seçeneklerini tartışmayı sürdürüyor ancak resmi bir karar verilmiş değil.

Piyasaya sürülmesi planlanan dijital avro, daha küçük işlemler için daha fazla mahremiyet sunarken, tam olarak bir anonimliğe ise izin vermeyecek.

Henüz CBDC çıkarılıp çıkarılmayacağı hususunda herhangi bir karar alınmamış olsa da, Avrupa Birliği şimdiden dijital avro ve Bitcoin gibi özel kripto para birimlerinin, AML’ye (kara para aklama önlemleri) nasıl uyarlanacağını düşünüyor.

İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe gazetecilere verdiği demeçte, bakanların avro için herhangi bir yeni formatın “gizlilik endişelerini barındırması” gerektiği konusunda hemfikir olduklarını, ancak yeni kuralların “dijital avroların yersiz amaçlarla kullanımına karşı koyacağını” söyledi.

Eurogroup olarak da bilinen bakanlık toplantılarına başkanlı eden Donohoe, “Daha az riskli ve daha küçük işlemler için daha fazla mahremiyete izin veren risk tabanlı bir yaklaşım izlenebilir ve bunun tersi de olabilir” dedi.

Avrupa Merkez Bankası yetkilisi Fabio Panetta da Donohoe’nin açıklamasına benzer ifadeler kullanmıştı.

Avrupa Komisyonu, yeni bir CBDC’yi desteklemek için ihtiyaç duyulabilecek herhangi bir mevzuat hakkında yakında bir istişare sunacak. Bununla birlikte sunacak, ancak aynı zamanda, gereğinden fazla merkezileştirilmiş bir sistemin, kötü niyetli kişilerin işine geleceği ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’ndan Paolo Gentiloni verdiği demeçte, “Tamamen anonim bir dijital avro istenmiyor” ifadelerini kullandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner