Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Hakkında Açıklama Yaptı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro'ya geçilmesinin ardından mevduat kaybı yaşanırsa bankaları tazmin edebileceğini açıkladı.

Avrupa Birligi Dijital Euro Konusunda Istekli

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euro’ya geçilmesinin ardından mevduat kaybı yaşanırsa bankaları tazmin edebileceğini açıkladı.

Avrupa’da geçtiğimiz günlerde kripto para regülasyonları olarak bilinen MiCa’yı kabul etti. Bununla birlikte ilerleyen dönemde kripto konusunda atılacak adımlar ise merak konusu. Bununla birlikte ECB yönetim kurulu üyesinden konuya dair açıklama geldi.

ECB Yönetim Kurulu Üyesinden Açıklama Geldi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta dijital euro hakkında açıklamalarda bulundu. Panetta, ECB’nin dijital euro’ya geçişin mevduat çıkışına neden olursa bankacılık sistemine nakit enjekte edebileceğini belirtti. Avrupa bankacılık komiteleri, merkez bankası destekli bir para biriminin mevduatları ve işleri ticari borç verenlerden uzaklaştırabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Panetta, bu korkuları ortadan kaldırmak için ECB’nin bankaları “telafi edebileceğini” söyledi.

euro bolgesi enflasyon

Avrupa’da dijital euro geliştirme kararı öncesinde, ECB öncelikle vatandaşların bankaları terk etmesi durumunda bankaları telafi etmek için sistemdeki likiditeyi düzenleyebileceklerini söyledi.

Pazartesi günü, Euro’nun dijital versiyonunun yalnızca tüketiciler tarafından kullanılabileceğini ve henüz belirlenmemiş olan ancak 3.000 Euro civarında olduğu söylenen maksimum tutma sınırına tabi olacağını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner