Yükleniyor...

ECB, Dijital Euro Hakkında Rapor Yayımladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euronun çevrimiçi ve eşler arası ödemelere öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

avrupa merkez bankasi yonetim kurulu uyesi bitcoin btc hakkinda konustu 1

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euronun çevrimiçi ve eşler arası ödemelere öncelik vermesi gerektiğini söyledi. 

Avrupa Merkez Bankası web sitesi üzerinden yayınladığı belgelerde, dijital euronun çevrimiçi satın almalara ve arkadaşlar arasında ödeme yapmaya öncelik vermesi gerektiğini belirtti. 

Bununla birlikte mağazalara ve hükümetlere transferlerin geliştirilmesinin daha uzun sürebileceğini, ancak temel kişisel kullanımın ücretsiz olması gerektiğini söyledi. 

İlk Sürüm, E-Ticaret ve Eşler Arası Ödemelere Öncelik Verecek

Çarşamba günü yapılacak olan toplantı öncesi yayınlanan rapor, vergi ödemek, sosyal yardım ödemeleri almak hatta fiziksel mağazalar üzerinden ödeme yapmak gibi diğer kullanımların, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için daha sonraki aşamada takip edilebileceğini söylüyor. 

ECB, CBDC ihraç edip etmemeyi düşünen birçok küresel yargı alanından yalnızca biri. Yetkililer henüz seçenekleri değerlendiriyor ve kullanıcı ihtiyaçları ve pazar boşlukları gibi konuları ele alıyor. Bununla beraber, kurumun bu yılın sonlarında resmi bir karar alması planlanıyor. 

ECB’nin dijital euro proje ekibi tarafından hazırlanan belgede: “Pratik açıdan kademeli bir yaklaşım, sorunsuz bir son kullanıcı ödeme deneyimi sağlamaya katkıda bulunacaktır” ifadeleri kullanıldı. 

Raporda, ilk sürümün e-ticaret ve özel kişiler arasında yapılan eşler arası ödemeler için olacağını belirtildi. 

Hazırlanan raporda, özel kişiler için euro kullanılmasının, katılım ve ödeme yapma gibi temel uygulamalar için ücretsiz olması gerektiği belirtildi. Ancak bankaları, yatırımcılardan kullanım için çok fazla ücret talep etmekten vazgeçirebilmek adına yeni yasaların çıkarılmasının da söz konusu olabileceği belirtildi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner