Yükleniyor...

Avrupa Parlamentosu, Amazon’un Dijital Avro ile İlgili Rolünden Rahatsız

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Merkez Bankası'nın dijital avro prototipi için Amazon ile birlikte çalışmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

avrupa parlamentosu amazon

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital avro prototipi için Amazon ile birlikte çalışmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Üyeler, konuyla ilgili endişelerini Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler (ECON) komitesinde dile getirdi. Milletvekillerinin odak noktası, Amazon’un geçtiğimiz yıl AB veri koruma düzenlemelerini ihlal etmesi ve para cezasına çarptırılmasıydı. Ancak Amazon, bu karara itiraz etmişti.

Avrupa Parlamentosu, Amazon ile İşbirliği Yapılmasından Rahatsız

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital avro araştırmasıyla ilgili kaydedilen ilerlemeler hususunda bir güncelleme sunmak için Parlamento’nun karşısına çıktı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Amazon’un bu sürece dahil olmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Merkez sol Parlamento üyesi Eero Heinäluoma, merkez bankasının kararını sorgulamak için Amazon’un AB içerisinde 746 milyon dolarlık ceza almasını hatırlattı.

Paneta, Amazon’un projedeki mevcut rolünün bir sonraki aşamada devam edip etmeyeceğinin garanti olmadığını ifade ederek endişeleri gidermeye çalıştı. Ek olarak Amazon’un yalnızca kullanıcı arayüzü tasarlama konusundaki uzmanlığından yararlanıldığını ve şirkete herhangi bir ücret ödenmediğini söyledi.

Parlamenter Stéphanie Yon-Courtin, buna yanıt olarak Amazon’un “verilerle” ödeme almak istediğini bildiklerini söyledi. Panelin diğer katılımcıları da Yon-Courtin’in endişelerini paylaştı.

Milletvekili Jonás Fernández, “Dürüst olmak gerekirse, şimdi eskisinden daha fazla endişeliyim” dedi.

Dijital avro prototip tasarım aşamasının Mart 2023’te tamamlanması planlanıyor. Projeye devam edip edilmeyeceği ise 23 Ekim’de belirlenebilir.

ECB’nin dijital avro projesinin program direktörü Evelien Witlox, CBDC için çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere iki gizli katmanın tasarlanabileceğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner