Yükleniyor...

Axie Infinity, Dünya Çapındaki İşsizlere Nasıl Gelir Sağlıyor?

Piyasadaki en büyük blockchain tabanlı oyunlardan biri olan Axie Infinity, pandemiyle birlikte işsiz kalan insanlara gelir elde etmeleri için bir yol sunuyor.

Axie Infinity

Piyasadaki en büyük blockchain tabanlı oyunlardan biri olan Axie Infinity, pandemiyle birlikte işsiz kalan insanlara gelir elde etmeleri için bir yol sunuyor.

Axie Infinity, oyuna ve ekosisteme katkı sağlayarak herkesin token kazanabileceği Pokemon’dan ilham alan bir evrendir. Oyuncular evcil hayvanları için savaşabilir, toplayabilir, yükseltebilir ve bir krallık kurabilir.

Tüm sanat varlıklarına ve Axie genetik verilerine 3. taraflarca kolayca erişilebilir, bu da topluluk geliştiricilerinin Axie Infinity evreninde kendi araçlarını ve deneyimlerini oluşturmalarına olanak tanır.

Axie ile geleneksel oyun arasındaki temel fark, Blockchain ekonomik tasarımının oyuncuları ekosisteme katkılarından dolayı ödüllendirmek için kullanılmasıdır. Bu yeni oyun modeline “kazanmak için oyna” adı verildi. Axie, pandemiyle beraber yeni bir gelir akışı arayışında olan binlerce oyuncuyu kendine çekti.

“Dünyanın Dört Bir Yanındaki İşsizler Blockchain Oyunlarına Yöneliyor”

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, dünyanın dört bir yanındaki işsizler, blockchain oyunlarına yöneliyor. Rapor, kısa süre önce işten çıkarılan bir BT analisti olan ve gelir elde etmenin bir yolu olarak Axie Infinity oynamaya başlayan Vincent Gallarte’nin çabalarını anlatıyor.

Vietnamlı oyun yapımcısı Sky Mavis tarafından yaratılan Axie, kullanıcıların takas edilebilir paraları toplamasına izin vererek kripto varlıklara açılan bir kapı sunuyor. Proje, milyarder Mark Cuban ve Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian’ın yatırımları da dahil olmak üzere Mayıs ayında bir finansman turunda 7.5 milyon dolar toplamayı başardı.

Rapor, Axie’nin kullanıcı tabanının yaz boyunca patladığını ve Nisan’daki 30.000 günlük kullanıcıdan Ağustos’ta 1 milyona yükseldiğini iddia ediyor. Axie’nin ağı, geçtiğimiz ay günde yaklaşık 30 milyon dolar değerinde Ether transferi üretti ve kullanıcıların çoğu Brezilya, Venezuela ve Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerden.

Yeni kullanıcıların, başlamak için parça başına yaklaşık 200 ABD Dolar tutarında üç “Axies” satın almaları gerekiyor.

Risk sermayesi şirketi BTX Capital’in kurucusu Vanessa Cao, Bloomberg’e Axie modelinin “sağlıksız ve sürdürülemez” olduğunu söyleyerek şöyle konuştu;

“Oyuncuların sadece oynamak için yüzlerce dolar harcaması gerekiyor. Yanlış bir kavram. Oyunun ne hakkında olduğunu bilmeden, hiçbir fikriniz olmadan insanlardan ödeme yapmalarını isteyemezsiniz.”

Temmuz ayının sonlarında, popüler kripto varlık analisti Elliot Wainman, oyun tabanlı blok zinciri projelerinin kripto varlığın benimsenmesi için bir sonraki büyük itici güç olacağını söyleyerek şunları ekledi;

“Kripto ekosisteminden gerçekten ayrılmış olarak gördüğüm tek şey oyunlar. Çünkü bir oyun oynadığınızda ve asıl oyundan keyif aldığınızda, bunun içsel bir değeri vardır.”

Wainman, endüstrinin potansiyeline bir örnek olarak blockchain tabanlı oyun Axie Infinity’nin “şaşırtıcı bir şekilde büyümesine” dikkat çekerek şunları söyledi;

“Bunu o kadar uzun zamandır söylüyorum ki, kullanıcılar anahtardır, çünkü kullanıcılarınız varsa, o zaman ağ büyümeniz olur ve sabit varlık arzı ile ağ büyümeniz varsa, o zaman büyük olasılıkla varlık değerlemesi vardır. Bu kripto varlık ekosistemlerine değer katmanın çok net bir yolu.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner