Yükleniyor...

Bakkt Starbucks ile Anlaşma Yaptığını Duyurdu

Kripto para saklama ve ticaret platformu Bakkt, Starbucks ile anlaşma yaparak mobil ödeme alanına giriş yapacağını duyurdu.

starbucks 1

Kripto para saklama ve ticaret platformu Bakkt, Starbucks ile anlaşma yaparak mobil ödeme alanına giriş yapacağını duyurdu. Bitcoin (BTC)’nin 10 bin dolar bandını geçtikten sonra, analistler endüstride meydana gelen büyük olayların yükselişinden söz ediyor. Geçtiğimiz haftalarda, piyasa düşüş eğilimi gösterdi, ancak bazı önemli olaylar endüstri katılımcılarının ruhlarını yükseltti. Kripto paralarda yatırım yapmaya odaklanan bir şirket olan Bakkt, uzun zamandan beri pazar değerlerini etkilemede önemli bir rol oynamaktadır.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ülkede Blockchain konusunda çağrısından sonra yavaşlayan piyasa yeniden harekete geçti.  Bitcoin derhal 10 bin 500 dolara yükseldi ve birçok altcoin dalgayı tekrar yeşile döndürdü. Birçok kripto platformu, hacminde bir artış yaşadı ve Bakkt da bunlardan birisi. Twitter tabanlı izleme kaynağından Bakkt Volume Bot verilerine göre, Bakkt Cuma günü 1.183 Bitcoin (11 milyon $) vadeli işlem gerçekleştirdi. Vadeli işlem platformunun lansmanından bu yana, hacimler çoğunlukla günde 1 milyon doların oldukça altındaydı.

Starbucks da Katkı Sağlayacak

Bakkt’ın ticari hizmetlerinin çoğu kurumsal yatırımı hedeflemiş olsa da, yeni bir uygulama tabanlı proje ile firma mobil ödeme sektörüne giriş yaptığını duyurdu. Bitcoin vadeli işlem platformunda tanık olunan rekor hacimlerin momentumuna dayanarak, şirket 28 Ekim tarihli bir blog yazısında, müşterilere “dijital varlıkların değerini ortaya çıkarmak” için bir uygulama başlatacağını duyurdu.

Maddede, göre ünlü kahve firması Starbucks’ın mağazalarında dijital ödemeleri kabul edeceğini açıkladı. Starbucks’ın ortaklıklar ve ödemelerden sorumlu başkan yardımcısı Maria Smith şunları söyledi: “Starbucks, tüketicilerin dijital varlıklarını Starbucks’ta kullanmak üzere ABD dolarına dönüştürmeleri için pratik, güvenilir ve düzenlenmiş uygulamalar geliştirmede önemli bir rol oynayacak.”

Bakkt’ın dijital varlıkları satış noktalarında USD’ye nasıl dönüştüreceği tam olarak belli değil. Smith, yaklaşık 15 milyon üyeye sahip olan Starbucks Rewards sisteminin, ödeme planı için bir şablon olarak hizmet edebileceğini belirtti. Digital Galaxy’nin başkanı Mike Novogratz, Bakkt ve Starbucks’tan gelen girişimin, kripto paraların kabülü konusuhnda önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. Attığı tweette şu ifadeleri kullandı: “Bu büyük bir mesele. Kripto kabulü geliyor. Bakkt, 2020’nin ilk yarısında tüketici uygulamasını başlatacak; Starbucks ile ürünü test edecek. ” Bloomberg Business ve önde gelen finans yorumcusu editörü Joe Weisenthal, Novogratz’ın tweetini eleştirdi, kahvenin çok çeşitli ödeme sistemleriyle satın alınabileceğini ve bir kripto seçeneğinin kullanılmasının herhangi bir şeyi değiştirmenin mümkün olmadığını belirterek, “Bu günlerde çeşitli ödeme sistemlerinde kahve satın almak inanılmaz derecede kolaydır ve kripto tabanlı bir sistemin bir şeyi neden veya nasıl geliştireceğini anlayamıyorum” diye konuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner