Yükleniyor...

Bank of America’dan Dijital Dolar Açıklaması

Bank of America analistleri, CBDC'lerin, günümüzdeki dijital para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi olduğunu dile getirdi.

boa

Bank of America analistleri, CBDC’lerin, günümüzdeki dijital para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi olduğunu dile getirdi.

Banka, bir ABD CBDC’sinin mevcut dijital paralardan farklı bir konumda yer alacağı, çünkü bu paranın ticari bir bankanın değil Fed’in bir yükümlülüğü olacağını ve bu sebeple herhangi bir kredi ve likidite riskinin yer almayacağını belirtti.

Analistler, piyasaya sürülecek bir dijital doların, doların dünyanın rezerv para birimi olarak statüsünü korumasına yardımcı olacağını, sınır ötesi ödemeleri iyileştireceğini ve finansal katılımı artıracağını ileri sürdü.

Hazırlanan rapora göre dijital doların potansiyel riskleri arasında mevduatların kaydırılarak finans sektörünün piyasa yapısını değiştirilmesi, ticari bankalardaki mevduatların CBDC’ye dönüştürülmesi durumunda finansal sistemin likidite riskinin artması ve para politikası uygulamasının etkinliğinin azaltılması yer alıyor.

Bank of America, CBDC piyasaya sürülmeden önce göz önünde bulundurulması gereken temel hususların, mahremiyeti koruması, aktarılabilir olması ve kimlik doğrulamalı olması olduğunu dile getirdi.

Banka, CBDC’lerin olmadığı bir ortamda, stablecoin kullanımının daha da artacağını öne sürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner