Yükleniyor...

Binance Neden Suçlanıyor?

Dünyanın en büyük kripto platformu Binance ve CEO’su Changpeng Zhao hakkında dava açıldı.

Dünyanın en büyük kripto platformu Binance ve CEO’su Changpeng Zhao hakkında dava açıldı.

Bu gelişme sonrası kripto paralarda ve platformun yerel kripto varlığı olan BNB’de düşüşler yaşandı. Bugün sizlerle birlikte Binance ve CZ davasını inceleyeceğiz.

Neler Oldu?

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından dava edildi. Komisyon, Binance’in ve CZ’nin türev kurallarına uymayarak sorumluluktan kaçtıkları iddiasıyla Chicago’daki federal mahkemede dava açtı. 

CFTC, Binance, Zhao ve şirketin eski uyum yöneticisini ticari çıkarları için hesaplanmış bir düzenleyici arbitraj stratejisi uygularken ABD yasalarından kasıtlı olarak kaçınmakla suçladı. 

Konu ile ilgili açıklama yapan CZ, CFTC’nin şikayetini beklenmedik ve hayal kırıklığı olarak nitelendirdi. Zhao konuşmasının devamında ise: “İlk incelemede, şikayetin gerçeklerin eksik bir anlatımını içerdiği görülüyor ve şikayette iddia edilen konuların çoğunun nitelendirilmesine katılmıyoruz” ifadelerini kullandı. 

CZ, iki yıldır ABD düzenleyicileriyle iş birliği içinde olduklarını dile getirirken buna rağmen dava edimelerine anlam veremediğini dile getirdi. 

Suçlamalar Ne Yönde? 

Bununla birlikte düzenleyici, piyasa manipülasyonu iddialarına ve uyum çabalarının eksikliğine ek olarak, borsayı soruşturma celpleriyle işbirliği yapmamak ve icra ofislerinin yerini gizlemekle de suçladı. 

Komisyon’un gerçekleştirdiği suçlamalardan en çarpıcı olanı ise Binance’in kendi platformunda işlem yaptığına yönelik suçlamalardı. Komisyon, bunun yanında CZ’ye doğrudan veya dolaylı yoldan bağlı 300’e yakın hesap tespit ettiklerini bildirdi. 

CZ bu iddiaya cevap olarak ise Binance’in platformda kar amaçlı işlemler yapmadığını ve piyasayı kesinlikle manipüle etmediğini söyledi. Platformda işlem yapıldığını kabul eden CZ, şirket gelirleri kripto para cinsinden olduğu için itibari para ile yapılan harcamaları karşılamak adına zaman zaman dönüştürme işlemleri yapıldığını dile getirdi. 

Tüm bunların dışında CFTC, para cezalarının yanı sıra Binance’in faaliyetlerinin kalıcı olarak yasaklanmasını da talep ediyor. Bu arada CFTC, Binance’in faaliyetlerini araştıran birkaç ABD kurumundan yalnızca biri. Bu gelişmelerin yanında İç Gelir Servisi Binance’in kara para aklamayı önleme yükümlülüklerine uyumunu incelerken, SEC’de borsanın kayıtsız menkul kıymet alım satımını destekleyip desteklemediğini araştırıyor. 

Bu gelişmeler sonrası kripto varlıklar da fiyatlarında düşüşler yaşadı. Bitcoin %3.02 düşerek 27.012 dolar, Ethereum %1,63 kayıpla 1.727 dolar, BNB ise %5.17 düşüşle 310 dolar seviyelerine kadar gerilediler. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner