Yükleniyor...

Bitcoin dominansında önemli gelişme: Altcoin’lere dikkat!

Bitcoin pazar hakimiyetine bakıldığında Mayıs ayının sonundaki yüzde 50'nin altından hafta sonu yüzde 52,92'ye bir yükseliş geldi.

bitcoin dikkat

Bitcoin pazar hakimiyetine bakıldığında Mayıs ayının sonundaki yüzde 50’nin altından hafta sonu yüzde 52,92’ye bir yükseliş geldi. 

Piyasa değerine göre en büyük kripto varlığı Bitcoin‘in piyasa hakimiyeti geçtiğimiz yıl boyunca pek fazla dalgalanma göstermedi. Spot ETF onayları etrafındaki heyecanın Bitcoin’i emsallerine göre yükseltmesiyle geçen yazdan bu yana artış göstererek yüzde 44 ve yüzde 53 aralığında kaldı.

bitcoin düsüs grafik yıktı gecti

Bitcoin hakimiyeti altcoin’leri baskılıyor

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti Nisan 2021’den bu yana yakalanan en yüksek seviye yüzde 52,86’ya ulaştı. Bu, Bitcoin’in hakimiyetinin ETF onayından sonra artmaya devam etmesinin ve İsrail ve İran arasındaki jeopolitik gerginliğin Bitcoin’in diğer varlıklara göre konumunda keskin bir yükselişin doruk noktasıydı. 

Bitcoin’in hakimiyeti 2021 sonu ile 2023 başı arasındaki seviyeye göre yüksek kalırken, memecoin’ler gibi diğer varlıklar da popüler olmaya başladıkça piyasadaki hakimiyeti azalmaya başladı. Ether ayrıca 23 Mart’ta spot ETF onaylarıyla parlama anını yakaladı.

Ancak Bitcoin’in hakimiyeti bu hafta sonu yeniden yükseldi ve ilk büyük boğa piyasasının başlangıcı Nisan 2021’den bu yana görülmemiş yeni bir yüksek seviyeye ulaştı. Bu, diğer kripto varlıklarının büyük piyasa değerlerine ulaşmasına yardımcı oldu.

Bitcoin’in kendisi son birkaç gündür o kadar da iyi bir performans sergilemiyor ve Fed’in 2024’te yalnızca bir faiz indirimi beklediğini ve geçen hafta yüzde 5,3 düşüş beklediğini açıklamasının ardından biraz sürükleniyor. Ancak birçok token daha kötü performans gösterdi. Çoğu büyük kripto para iyi durumdaydı ancak FLOKI,  STRK, IMX ve FIL gibi bazı küçük token’lar son yedi gün içinde çift haneli düşüşler yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner