Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatındaki Artışın Nedeni ABD Başkanı Donald Trump’ın İran Tweet’i mi?

Öncü kripto para birimi Bitcoin'in fiyatı, uluslararası bir silahlı çatışma korkan insanlardan dolayı mı artıyor?

ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, uluslararası bir silahlı çatışma korkan insanlardan dolayı mı artıyor? ABD ile İran arasındaki gerilimin artması sonrası Bitcoin fiyatı son 400 günün en yüksek seviyesine yükseldi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri, ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’nın düşürdüğü İHA ile ilgili Twitter’dan açıklama yapmasından kısa süre sonra Bitcoin fiyatı 9.730 dolara yükseldi. Aynı zamanda altın fiyatı da arttı.

Donald Trump, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İran çok büyük bir hata yaptı” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1141711064305983488

CoinMarketCap’in verilerine göre, Bitcoin fiyatı 9.800 doları geçti. Fiyat artışına 24 saatlik işlem hacmindeki büyük artış ve her zaman olduğu gibi çoğu altcoin eşlik etti. Kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saatte 10 milyar dolar arttı ve 300 milyar doları geçti.

Mevcut gelişmeler, kripto para piyasasındaki yükselişin ABD ile İran arasındaki gerilimden kaynaklandığını gösteriyor. İran Devrim Muhafızları Ordusu İran’ın hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD Hava Kuvvetleri’ne ait insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü söylerken, ABD, İHA’nın uluslararası sular üzerinde uçtuğunu iddia ediyor.

Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi genel sekreteri Ali Şamşhani, İran’ın “tüm gücüyle sınırlarını koruyacağını” açıklaması ve düzenlenen basın toplantısı sırasında gazetecilerin düşürülen İHA’ya nasıl tepki verileceği sorusuna Trump’ın sadece “öğreneceksin” diye cevap vermesi gerilimin ne denli yüksek olduğunun göstergesi.

Bitcoin, potansiyel risklerden kaçan insanların, yaptırımlar veya diğer kısıtlamalar konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan sınır ötesine para göndermeye olanak tanıdığı için çıkabilecek bir savaşa karşı en iyi korunma yoludur. ABD ile Tahran arasındaki artan gerilim muhtemelen uluslarası bir çatışma olasılığından korunmak isteyen insanların Bitcoin’e geçiş yapmalarına neden oldu. Ancak bu Bitcoin fiyatının artmasına neden olan faktörlerden sadece biri.

Fiyattaki Atışın Asıl Nedeni

Diğer ve asıl neden ise önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan yarılanma. Bitcoin blok ödülü 2020’nin Mayıs ayında geçekleşecek yarılanma ile 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Yarılanma Bitcoin arzının azalması, bugün günlük piyasaya sürülen Bitcoin miktarının yarılanma sonrası yarı yarıya düşmesi anlamına geliyor. Arz miktarının düşecek olması fiyat artışını tetikliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner