Yükleniyor...

Borsaları Kapıda Bekleyen Tehlike: Likidite

Gateoio ve MEXC'deki likidite problemlerine yönelik iddialar her geçen gün artıyor, bu durum ilgili kripto borsalarını nasıl etkileyebilir?

haber

Gateoio ve MEXC’deki likidite problemlerine yönelik iddialar her geçen gün artıyor, bu durum ilgili kripto borsalarını nasıl etkileyebilir?

Kripto borsaları için belki de en önemli maddelerden biri olan likidite, borsaları sarsmaya devam ediyor. Geçtiğimiz tarihlerde likidite sorunlarıyla başa çıkamayan FTX, Bittrex ve Hotbit gibi borsalar, ifasını duyurmuştu. Günümüze baktığımızda ise, Gateio ve MEXC Global bu likidite sorunu yaşadığına iddialar ile karşı karşıya kaldı. Bu iddialar nerden ortaya çıktığı? Borsaları ne gibi sorunlar bekliyor olabilir?

Kripto Borsaları ve Likidite Sorunu

Genellikle kripto para borsaları için kullanılan “likidite” terimi, borsada bulunan yatırımcı kitlesini ve kripto parlardaki ticaret hacmini belirtiyor. Likidite oranı yüksek borsalar için kripto para ticareti daha kısa zamanlarda gerçekleşiyor. Bu durum, borsada bulunan yatırımcılara güven sağlayarak platformda işlemlerine devam etmesini sağlıyor

Likidite seviyesi yüksek borsalarda cüzdandaki kripto parayı varlığı nakde dönüştürmek yani “likide etmek” daha kolay geliyor. Ayrıca kripto paraların arasındaki fiyat aralığı çok düşük seviyelerde olduğu için, bu işlemler o borsadaki gösterge fiyatlarına sorun çıkarmamış oluyor.

1QN GQKBvDXsl3SRsVZH8mg

Likidite problemlerine geldiğimizde ise, aslında bir borsa için yaşanabilecek en büyük sorunlardan birisi. Borsanın çok düşük miktarda kullancıya sahip olması, ticari faaliyetlerin uzun zaman alması, borsanın kendi havuzunda yeterli miktarda rezerv olmaması gibi unsurlar, borsaların temel likidite problemleri arasında yer alıyor.

Günümüzde Likidite ile Savaş Veren Borsalar: Gateio ve MEXC

Popüler kripto para borsası Gateio hakkında likidite sorunu yaşadığına dair iddialar ortaya atıldı. Piyasada dolaşan bu söylentiler, borsanın Multichain isimli bir protokolle bağlantılı olduğu ve bu sebeple ödeme hizmetlerinde sorun yaşadığını gösteriyordu. Gateio tarafı ise ortaya atılan iddiaları yalanlayarak, borsadaki işlemlerin normal bir şekilde devam ettiğini belirtti. Ayrıca Hong Kong’da platform oluşturma çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Gateio, ortada herhangi bir sorun olmadığını vurguladı.

Ekran Resmi 2023 06 05 17.06.52

Likidite sıkıntılarına ek olarak, analitik veri firması Arkham Intelligence, 24 Mayıs’ta Gate.io’ya büyük miktarda Multichain tokenin girişini gösteren verileri paylaştı. Yaşanılanlardan sonra bunun neden olarak Multichain ekibinin tutuklandığına dair söylentilerle bağlantılı olduğu ortaya atıldı. Borsanın kendi token’ı olan Gate Token (GT), bu karmaşadan sonra yüzde 19 değer kaybetti.

Likidite kaynaklı başı dertte olan bir diğer borsa da MEXC Global olarak ifade ediliyor. Memecoin’lerdeki işlem hacmiyle ön plana çıkan MEXC Global, yakın zamanda teknik problemler yaşamıştı. Bu teknik problemlerin gerekçesini “likidite” bazlı olduğunu belirten MEXC kullanıcıları, sosyal medya platformlarında tartışma konusu yarattı. MEXCGlobal tarafından söylentilerin gerçek olmadığına dair paylaşımlar geldi. Olayla ilgili tartışmaların likidite yetersizliğine net olarak bağlanamaması, tartışma havasını biraz da olsa yatıştırdı.

RedMarket min

Geçmişte Likidite Sorunları Yaşayan Borsalar ve Sonuçları: FTX, Bittrex, Hotbit

Eski dönemlerde pek çok kripto borsası likidite ile mücadele verdi. Bunlardan en bilindik olanları FTX, Bittrex ve Hotbit oldu. Hepsinin ortak olduğu bir nokta ise, likiditenin kaybedilmesi ile birlikte batışa geçmeleriydi. Olayı ilk olarak FTX tarafından ele aldığımızda, Solana (SOL) verdiği destek ile bilinen FTX, hem SOL hem de yeni yatırımcıların borsaya dahil olmasıyla çok ciddi kazançlar elde etti.

Fakat yanlış yönetim ve bilinçsiz likidite işlemleri, FTX’in sonunu hazırladı. Bir zamanlar Binance’e rakip olarak görülen FTX, likidite yetersizliğinden dolayı arka planda kalmaya başlamıştı. Bu durum yatırımcıların borsadan çekilmesine, borsayla olan sponsorluk anlaşmalarının son bulmasına ve siber saldırılara yol açmıştı. Likidite sıkıntılarının tetiklemiş olduğu olay zinciri, FTX’in batışıyla sonuçlanmış oldu.

JQ7LB7AGKJDMNCVWPXBM3Y2FVY

Likidite sorunlarıyla boğuşan bir diğer kripto borsası Bittrex olmuştu. 2013 yılında açılan Bittrex, 2017 yılına kadar damga vurmuştu. O zamanlar pek de bilinmeyen kripto sektörü, adeta Bittrex’de canlanıyordu. Ek olarak o dönemlerdeki kripto borsalarının sayısının az olması, kripto ticaretinin o borsalarda daha yoğun olmasını sağlıyordu. Bu borsaların başında gelen Bittrex, popülaritesini zamanla kaybederek geri plana düştü.

Her geçen ay kullanıcı kaybeden Bittrex, likidite problemleri yaşamaya başlamıştı. Borsada çok az miktarda kullanıcının olması, borsada gerçekleşen alım-satım işlemlerinin süresini çok uzatıyordu. Bu olay, zaten az olan kullanıcı sayısını daha da dibe çekmişti. Likidite problemleriyle bir türlü başa çıkamayan Bittrex, geçtiğimiz günlerde iflas duyurusunu açıkladı.

depositphotos 641589986 stock photo february 20 2023 brazil in

Likidite yetersizliğinin vurduğu bir kripto para borsası da Hotbit olmuştu. Zamanında memecoin’lerdeki işlem hacmiyle ön plana çıkan Hotbit, piyasaya yeni borsaların eklenmesiyle birlikte yavaş yavaş gözden düştü. Likidite sağlamak için birçok yolu denesede başaramayan Hotbit, her geçen zaman kullanıcı ve sponsor kaybetti.

Gelirleri azalan Hotbit, konuyla ilgili yeni hamleler denemişti. Fakat bu eylemlerin de probleme çözüm olamaması, Hotbit tarafındaki likidite sorunlarını kaçınılmaz kıldı. Geçmiş yıllarda kayda değer bir sayıda kripto yatırımcısının kullandığı Hotbit, birkaç hafta önce ilan yayınlayarak, faaliyetlerini sonlandıracağını açıkladı.

hotbit kripto para borsasi saldiri acildi

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner