Yükleniyor...

Bu 5 indikatör ralliyi belirleyecek: Mutlaka takip edin!

Bir analiste göre, kripto piyasası son üç aydır yatay bir seyir izlese de en az beş onchain verisi boğa piyasasının yeni başlıyor olabileceğini gösteriyor.

bitcoin roket

Bir analiste göre, kripto piyasası son üç aydır yatay bir seyir izlese de en az beş onchain verisi boğa piyasasının yeni başlıyor olabileceğini gösteriyor. 

Şubat ayının sonundan bu yana, kripto paraların piyasa değeri 2,5 trilyon dolar civarında seyrediyor. Piyasa gözlemcileri, döngünün çoktan bitip bitmediği konusunda kararsız kalmış durumda. Analist ELI5 of TLDR’in 19 Mayıs’ta X’te paylaştığı yazıya göre bu beş onchain verisi, boğa piyasasının yolda olduğunu ortaya koyuyor.

resim 28

Bitcoin hakimiyeti yüzde 56’nın üzerinde

Döngüsel olarak, kripto boğa piyasaları Bitcoin‘in hakimiyetiyle başlar ve çoğu trader önceki ayı piyasası döngüsü sırasında altcoin’lerini satmış olur.

Öte yandan, BTC hakimiyeti düştüğünde ve altcoin boğası başladığında döngünün bir sonraki aşamasına işaret eder. Fakat henüz durum böyle görünmüyor. TradingView’e göre, Bitcoin hakimiyeti yüzde 56’nın biraz üzerinde. Bitcoin’in pazar payı Ekim 2023’ten bu yana yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor.

bitcoin btc düsüs grafik

Bitcoin zirvesi için kritik veri

LookIntoBitcoin grafiklerine göre, varlığın mevcut piyasa değerini veya kapitalizasyonunu tarihsel ortalama değeriyle karşılaştıran Bitcoin MVRV Z puanı, genellikle döngü zirveleri sırasında yaklaşık 6’da zirveye ulaşıyor.

LookIntoBitcoin’e göre şu anda bunun yarısından daha az ve Mart 2021’den bu yana 6’nın üzerine çıkmadı.

resim 29

Çıkarılan Bitcoin sayısı giderek önem kazanıyor

Puell Multiple, döngü zirveleriyle uyumlu olan ve henüz bunu yapmamış olan başka bir metriktir. Bu gösterge, çıkarılan Bitcoin’in günlük değerinin bu değerin yıllık hareketli ortalamasına bölünmesiyle hesaplanır. Coinglass’a göre Puell Multiple, 20 Nisan’daki yarılanmanın ardından 1’in altına düştü. 3’ün üzerindeki zirveler genellikle döngü zirvelerine denk gelir ve Mart ortasındaki 2024 fiyat pompası sırasında yalnızca 2,4’e ulaştı.

bitcoin halving tahmin btc

Elmas ellerin hareketleri önemli

LookIntoBitcoin‘e göre, elmas eller olarak adlandırılan HODL yatırımcı kitleleri tarafından ne kadar BTC tutulduğunu gösteren grafikler de Bitcoin için yükseliş sinyali verebiliyor.

Realized Cap HODL Waves, bir süre öncesine kıyasla yakın zamanda alım yapanların elinde ne kadar Bitcoin bulunduğuna dair makro bir görünüm sağlıyor. Daha genç bantlardaki zirvelerin düşmesi, satış baskısının tükendiğini ve daha fazla yükseliş için alan olabileceğini gösteriyor.

veri

Madenci gelirleri belirleyici olacak

Onchain verilerden beşinci yükseliş unsuru, madencilerin işlemler için ne kadar para kazandıklarını gösteren hash başına madenci geliridir. Hasharate, ağ zorluğu zaman zaman düşme eğilimi gösterse de, ELI5 son iki yükselişin saniyede terahash başına 0,3 dolara önceki piyasa döngüsü zirveleri sırasında geldiğini belirtti.

Bir diğer yandan, piyasaların aşırı ısınmış ve zirveye ulaşmış olabileceğini düşündüren birkaç onchain verisi daha var. RHODL (gerçekleşen HODL) oranı, yakın zamanda satın alınan coin’lerin ortalama fiyatını 1-2 yıl önce satın alınan coinlerin ortalama fiyatıyla karşılaştırır.

Yeni alıcılar BTC için uzun vadeli sahiplerinden çok daha fazla ödüyorsa, bu metriğin Mart ayında gösterdiği gibi, bu durum piyasanın zirveye ulaştığına işaret edebilir.

Yok Edilen Kümülatif Değer Günleri (CVDD) metriği de zirve yapmış gibi duruyor. Söz konusu metrik, coin’ler eski ellerden yeni ellere geçerken değer-zaman denkleminin kümülatif toplamını piyasa yaşının bir oranı olarak kaydediyor.

ELI5, “Çok sayıda eski coin aynı anda hareket etmeye başlarsa, bu piyasanın zirveye ulaştığının bir işareti olabilir” dedi. 

bitcoin kripto

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner