Yükleniyor...

Celsius Yatırımcılarından Wash Trading İddiası

Celsius yatırımcıları piyasa yapıcının "wash trading" destekli olduğunu iddia etti.

celsius

Celsius yatırımcıları piyasa yapıcının “wash trading” destekli olduğunu iddia etti.

En büyük kripto para piyasa yapıcılarından biri olan Wintermute Trading Ltd. , eski Celsius Network Ltd. İcra Kurulu Başkanı Alex Mashinsky’nin artık iflas etmiş kripto kredi firmasındaki yatırımcıları kandırmasına yardım etmekle suçlandı.

Celsius Yatırımcılarından Market Yapıcıya Dair İddia

Celsius Network eski CEO’su Alex Mashinsky’ye karşı açılan dava, Wintermute Trading Ltd. dahil olmak üzere yeniden düzenlendi. Celsius’un iflas etmiş kripto kredi firmasındaki yatırımcıları kandırmakla suçlanan Mashinsky’ye ek olarak, Wintermute da sanık olarak eklendi.

Celsius Davasinda Iade Karari

Temmuz 2022’de dava açan davacılar, New Jersey’deki federal davalarını değiştirerek Wintermute’u Londra merkezli bir şirket olarak davaya dahil ettiler. Davaya göre, Wintermute, “yıkama ticareti” olarak bilinen ve bir varlığın gerçekte olduğundan daha sık işlem gördüğü yanılsamasını yaratan uygulamalarla Celsius’un çöküşüne katkıda bulundu. Ayrıca, Mart 2021’den itibaren Celsius’un yerel CEL token ve kredi ürünlerinin değerini şişirmek için diğer uygunsuz faaliyetlerde bulunmuştur. Yatırımcıların iddiasına göre, Wintermute, Terra ve Luna tokenlerinin çöküşünün ardından CEL’i desteklemek için çaba göstermiştir.

Dava dosyasına göre, Wintermute’un ani alım satım faaliyetleri CEL token fiyatlarını ve ticaret hacmini yanıltmak için stratejik bir modelde manipüle etmiştir. Celsius, Haziran 2022’de tüm hesapları dondurmuş ve bir ay sonra iflas başvurusunda bulunmuştur. Bu olaylar sektörde büyük bir çöküşe yol açmış ve birçok yatırımcının büyük kayıplar yaşamasına neden olmuştur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner