Yükleniyor...

Chainlink’in (LINK) Son Güncellemesi DeFi İçin Hızlı Bir Evrim!

Merkezi olmayan oracle sağlayıcısının şimdiye kadarki en büyük güncellemesi, 10 kat daha fazla zincir içi veri ve akıllı sözleşmeler için yeni kullanımlar anlamına geliyor.

chainlink link

Merkezi olmayan oracle sağlayıcısının şimdiye kadarki en büyük güncellemesi, 10 kat daha fazla zincir içi veri ve akıllı sözleşmeler için yeni kullanımlar anlamına geliyor.

Chainlink, zincir üzerinde daha fazla veriyi kullanılabilir hale getirmek için bir ölçeklenebilirlik yükseltmesi olan Zincir Dışı Raporlamayı (Off-Chain Reporting) başlatıyor. CEO Sergey Nazarov, güncellemenin DeFi sektörüne fayda sağlayacağını ve Chainlink’in fiyat akışlarının ötesine geçmesini sağlayacağını açıkladı.

Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov’a göre, merkezi olmayan finans “hızlı bir evrim” görmek üzere. Decrypt’e verdiği demeçte, merkezi olmayan oracle sağlayıcısı tarafından bugün başlatılan büyük bir yeni güncelleme, DeFi ürün ve hizmetlerini artırmak için zincir üzerine 10 kat daha fazla veri getiriyor.

Off-Chain Reporting (OCR) olarak adlandırılan yeni güncelleme, ana ağın Mayıs 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana ağın en büyük yükseltmesi oldu. Bu güncelleme Chainlink’i, meşhur olduğu fiyat akışlarının ötesindeki uygulamalara açacak ve aynı zamanda birçok başka kullanım alanı sağlayacak.

Chainlink, blok zincirlerini gerçek dünyadaki verilere güvenli bir şekilde bağlar ve bunu yaparken kıskanılacak bir itibar oluşturmuştur. Ethereum’un DeFi ekosistemindeki baskın merkezi olmayan oracle sağlayıcısıdır ve şu anda 300’den fazla proje oracle teknolojisini entegre etmiştir.

Ekran Resmi 2021 02 24 19.40.13

Girişim, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2020’nin en umut verici 100 Teknoloji Öncüsü arasında gösterildi. Bu arada, bu ay yeni zirvelere ulaşan LINK token, 2020’nin en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden birisidir.

Ölçeklenebilirlik Çözümü

Yükseltme, geliştirme aşamasında bir yıl geçirdi ve Chainlink oracle düğümlerinin verileri çekme şeklini kökten elden geçirdi. Önceden, verilerin zincirleme getirilmesi ve ardından toplanması gereken yerlerde -engelleyici ücretlere (Ethereum’da gas olarak bilinir) maruz kalan bir süreç- şimdi, veri toplama tamamen zincir dışı gerçekleşiyor.

oracle networks by aggregating data off chain and submitting only a single transaction on chain

Bu, düğümlerin işletme maliyetlerini %90’a varan oranda azaltır, çünkü operatörlerin artık birleştirme için zincir üzerinde veri getirmek için birden fazla işlem için ödeme yapması gerekmez. Ayrıca, düğümlerin kullanabileceği veri miktarını önemli ölçüde artırır. Bu da tüm DeFi ekosistemini zenginleştirir. Nazarov, güncellemeyle alakalı şu ifadeleri kullandı:

“Verileri zincire koydukça, daha fazla DeFi protokolünün hayata geçtiğini ve bizi kullanan mevcut DeFi protokollerinin hayata geçirilecek daha fazla pazar olduğunu gördük, bu da tüm kategoriyi kullanıcılar için daha kullanışlı hale getiriyor.”

Fiyat Verilerinin Ötesi

Şimdiye kadar, Chainlink büyük ölçüde, sürekli olarak genişlediği fiyat beslemeleri aracılığıyla zincirde sağladığı veri miktarını hızla artırmaya odaklandı.

Ancak halihazırda OCR’den yararlanacak başka hizmetler de vardır, oracle’ların stabilcoin’lerde tutulanlar gibi rezerv fonları hakkında talep üzerine verileri güncellemesini ve sağlamasını sağlayan bir mekanizma olan Proof of Reserve “Rezerv Kanıtı” gibi. Bunlar daha sonra Ethereum’daki diğer DeFi uygulamaları tarafından kullanılabilir ve Proof of Reserve, tUSD stablecoin ve kripto para saklama kuruluşu BitGo tarafından zaten kullanılıyor.

Nazarov’a göre geliştiriciler, çok çeşitli varlıklara da erişim elde edecekler: haber ajansı AP ve Google’ın Big Query gibi pazar yerlerinden gerçek dünyadaki olaylarla ilgili veriler; Tezos ve Polkadot gibi diğer blok zincirlerinden gelen verilerin yanı sıra genel finansal uygulamalardan gelen veriler gibi. Nazarov, bunun onlara yeni endüstrilere hizmet etmek için ihtiyaç duydukları altyapıyı ve heyecan verici kullanım durumlarını sağlayacağını söyledi:

“İnsanlar, Chainlink ağının fiyat verileriyle ilgili olduğunu düşünüyor, ancak bunun nedeni, şu anda büyük ölçüde bunu etkinleştirmeye odaklanmış olmamız.”

Güncelleme, akıllı sözleşme geliştirmeyi de canlandırmayı vaat ediyor. Bilindiği üzere Nazarov 12 yıldır bu sektöre odaklanmış durumda. (Bitcoin teknik raporu yayınlanmadan altı gün önce, smartcontract.com etki alanını 25 Ekim 2008’de kaydettirdi).

Nazarov için en heyecan verici şey, Chainlink’in akıllı sözleşmelere hizmet vermek için hayati bir altyapı parçası sağlaması:

“İnsanların inşa etmesini ne kadar hızlı sağlayabilirsek, sektörümüz oraya o kadar hızlı ulaşır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner